Společné zdanění manželů za rok 2007

Letos máte poslední možnost uplatnit společné zdanění manželů, které bylo k 1. 1. 2008 zrušeno, neboť po daňové reformě postrádá smysl…

I nadále platí zásady, které jsem v daňovém okénku popsala loni (najdete je tady). V článku narazíte i na odpovědi na nejčastější dotazy, pod článkem jsem odpovídala na dotazy informací chtivých čtenářů.

Pokud by vám po přečtení článku pořád ještě nebylo něco jasné, ráda vám odpovím. Předtím si však pozorně prostudujte i komentáře pod článkem, abych nemusela znovu zodpovídat stejné dotazy. Děkuji.

Pakliže je vám vše jasné a nechce se vám vyplňovat daňové přiznání ručně, můžete si ho stáhnout (je ve formátu *.xls) tady.

Pokyny k vyplnění daňového přiznání jsou zde.

134 komentářů

 1. DotazYfčo, jak si stáhnu do počítače ten formulář na přiznání? Já si s počítačem moc nerozumím, otvírá se mi to v novým okně, ale chtěla bych si to stáhnout a vyplnit si to v klidu. Děkuju. Omlouvám se za otravování. Aspoň slibuju, že si přečtu ten článek fakt pozorně a přečtu si i všechny ty komentáře, i když jich je strašně moc. 🙂 Ještě jednou děkuju.

 2. Hanko…… najeď myší na tučný text, stiskni pravé tlačítko a klikni na „uložit cíl jako“. A abych nezapomněla: není zač… ;o)

 3. Je manželka vyživovaná?Dobrý den,chtěl bych se zeptat, zda můžu uvést manželku jako vyživovanou. Po celý rok dostává rodičovský příspěvek (do 4 let, syn chodí od září do školky na 4 hod. denně). Kromě toho nastoupila 15.září do práce, kde okamžitě dostala výpověď, tedy k 30.listopadu, v prosinci už zase byla doma jen na rod.přísp. V práci dostala 30000 plat + 40 000 odstupné. Mohu ji tedy uvést 9 měsíců jako vyživovanou? Díky

 4. Odpověď na 3)Roční příjem manželky (případně manžela) nesmí podle § 35ba odst. 1 písm. b) zákona přesáhnout částku 38 040 Kč. Rodičovský příspěvek patří mezi dávky státní sociální podpory, proto se do příjmů nezapočítává. Odstupné se do příjmů manželky započítává, takže ji jako vyživovanou osobu nemůžeš uvést (její příjem byl 70 000 Kč). Na závěr jen technická poznámka: počet měsíců, po které manželku vyživuješ je závislý na počtu měsíců, během nichž jste manželé.

 5. syn dokončil školuDobrý den, prosila bych o radu. Můj syn dokončil v červnu školu, do konce roku byl nezaměstnaný. Můžu si uplatnit společné zdanění a jaké potřebuji kvůli synovi dokumenty? Potřebuji nějaké potvrzení ze školy? Kolik si mohu na něho odečíst?předem mockrát děkuji.

 6. daňové přiznáníZdravím Vás Yvčo, mám skromný dotaz :o) a sice – oba dva s manželem podnikáme, každý sám na sebe, manžel vede daňovou evidenci, já budu příjmy zdaňovat procentem, navíc se nám narodil 1,10,2007 syn, manželé jsme od 4/2005, ale máme každý jinou adresu bydliště. Mateřskou jsem pobírala od září do listopadu, poté jsem z důvodu podnikání přešla na rodičovský příspěvek. Můžeme si s manželem podat společné zdanění manželů za rok 2007? Děkuji za odpověď a mějte se krásně. Petra

 7. společné zdanění manželůAhojky, chtěla bych se zeptat, jak mám postupovat, při SZM, od 18.1.2007 jsem pobírala PPM a od 2.8.2007 RP. Zahrnuje se i PPM do mých příjmů? Rodičkovský příspěvek ne, že? Předem děkuji za odpověď

 8. nezamestnanamuzeme s manzelem vyuzit spol. zdaneni kdyz jsem 6 mesicu nezamestnana a pobiram podporu? Zapocitava se moje podpora do zdanitelnych prijmu? Dekuji!

 9. dotazMám zkusit společné zdanění?Já mám 17000.manzelka byla od ledna dosrpna v pracovní neschopnosti a od srpna je v invalidním duchodu.Mám 13ti letou dceru.Mám to vubec zkoušet?

 10. Odpověď na 5)Pokud splňujete podmínky pro uplatnění společného zdanění (ze zadaných údajů to nelze jednoznačně potvrdit), byl syn vyživovaným dítětem 6 měsíců – uplatníte si tudíž v DaP 6/12 z ročního daňového zvýhodnění. Přiložíte potvrzení školy o studiu, případně fotokopii maturitního vysvědčení či fotokopii jiného dokladu osvědčujícího ukončení studia.

 11. Odpověď na 6)Rozdílná adresa trvalého bydliště není překážkou, důležité je, zda žijete ve společné domácnosti. Pokud manžel nebude mít povinnost vypočítat daň z minimálního základu daně, můžete společné zdanění manželů uplatnit.

 12. Odpověď na 8)Pokud splňujete všechny podmínky, společné zdanění si uplatnit můžete. Podpora v nezaměstnanosti se do DaP neuvádí, neboť se nejedná o zdanitelný příjem.

 13. Odpověď na 9)Pokud máte 17 000 Kč měsíčně a vaše manželka neměla v loňském roce žádné zdanitelné příjmy, tak se vám zcela jistě SZM vyplatí.

 14. SZMahoj Yfco.Od 2/07 je manzelka v pracovni neschopnosti a od 1/08 ma priznany castecny inv.duchod. Ja mam 26000,- hrubeho a nevim,jestli ma smysl spolecne zdaneni podavat.Muzes mi poradit, pripadne pridat info jak to provest? Diky, Pavel.

 15. SZM při rozvoduAhoj, prosím tě chtěla jsem se zeptat…nevíš, jak je to se ZSM, pokud jsme do poloviny srpna žili s manželem, po té jsem se se synem odstěhovala ( jsem na MD teď 21měs ) a v polovině září jsem podala žádost o rozvod, který ještě neproběhl…stání o péči o syna jsme měli v listopadu, o rozvod samotný je naplánováno na 28.2.2008. Díky moc za radu a poradu 🙂

 16. SZMZdravim, chtel bych se zeptat, zda muzeme s manzelkou vyuzit SZM pro rok 2007, pokud sme manzele teprve od dubna 2007. Diky moc za info.

 17. Odpověď na 15)Pavle, určitě to má smysl, i když ze tvého dotazu není jasné, zda splňujete s manželkou jednu z podmínek, tj. vyživujete alespoň jedno dítě žijící v domácnosti. Provedete to jednoduše: necháte si od svých zaměstnavatelů vystavit potvrzení o zdanitelných příjmech a vyplníte si daňové přiznání (to si můžeš stáhnout spolu s pokyny k vyplnění daňového přiznání – odkazy jsou na konci článku). Manželka si uplatní navíc slevu na dani ve výši 5/12 za částečný invalidní důchod. K DaP přiloží fotokopii rozhodnutí o přiznání důchodu, oba pak přiložíte potvrzení o zdanitelných příjmech.

 18. Odpověď na 16)Příklad, jak je to v případě rozvodu manželů v roce následujícím po roce, za něž se dává daňové přiznání, jsem podrobně komentovala loni:—Manželé mají dvanáctiletou dceru, která s nimi v roce 2006 žila v domácnosti a byla jimi vyživována. Dne 9. března 2007 bylo jejich manželství rozvedeno. Podají-li manželé svá daňová přiznání ve stejné lhůtě do 9. 3. 2007, mohou společné zdanění manželů uplatnit. Pokud by podali daňová přiznání 10. 3. 2007, nemohou společné zdanění uplatnit, protože od toho dne již nejsou manželé, nesplňují tudíž jednu z podmínek.—Pokud jste tedy k 31. 12. 2007 žili s manželem ve společné domácnosti (nemusíte mít k tomuto datu stejnou adresu) a DaP podáte 27. 2. 2008, mělo by být vše v pořádku. Obávám se ale, že podmínka společné domácnosti nebude splněna, když v listopadu byl jednomu z vás svěřen syn do péče. Ale třeba jste se s manželem jakž takž udobřili a od 1. 12. 2007 do 10. 1. 2008 jste zase žili ve společné domácnosti a tudíž jste podmínky pro SZM splnili… ;o) Bylo by dobré to doložit čestným prohlášením.

 19. Odpověď na 17)Tomáši, i tvůj případ jsem loni komentovala. Podmínky pro SZM je třeba splnit nejpozději do 31. 12. 2007, takže není nutné být manželi po celý rok, ale nejpozději 31. 12. 2007. Z tvého dotazu ale není jasné, zda splňujete s manželkou jednu z podmínek, tj. vyživujete alespoň jedno dítě žijící s vámi v domácnosti. Pokud jste byli k 31. 12. 2007 bezdětní, nemůžete SZM uplatnit.

 20. SZMCHtěla jsem se zeptat jestli máme zkusit SZM. Mánžel bere o 15000Kč víc než já a máme 12letého syna.Děkuji za odpověd.

 21. Odpověď na 21)Jano, nevím sice, jak velký máš plat, ale zcela jistě se vám SZM vyplatí, protože princip SZM spočívá v tom, že se sečtou daňové základy manželů a vydělí se dvěma. Tak část mzdy jednoho z manželů – toho majícího vyšší plat – bude pravděbodobně zdaněna nižší sazbou daně z příjmu.

 22. Re:dotazDobrý den!Chtěla bych se zeptat:jsme manželé půl roku a dítě zatím nemáme.Manžel má částečný invalidní důchod jako HPP a VPP podniká soukromě oficiálně(platí si zdravotní i socku sám).Chtěla bych se tedy,zda máme nárok na SZM za rok 2007.Za odpověd moc děkuji

 23. UpresneniUpresneni na 18) ze dne 24.01.2008: Ahoj Yfco, mame 2 deti, dcera (21) a syn (16) studuji a ziji s nami ve spolecne domacnosti. Moc dekuju za odpoved a za radu. Pavel

 24. invalidní manželChtěla bych poprosit o radu. jak mám uvést do společného manžela, který je v plném invalidním důchodu.můžu ho zařadit jako vyž.osobu? já chodím do práce a pobírám rodičák. ten můsím také uvést?děkuji moc za pomoc

 25. Odpověď na 24)SZM s manželem uplatnit nemůžete, protože nesplňujete jednu ze základních podmínek, tj. nevyživovali jste v roce 2007 alespoň jedno dítě žijící s vámi v domácnosti.

 26. Odpověď na 26)1) Pokud byl v roce 2007 manželův invalidní důchod jediným příjmem a nepřesáhl v souhrnu částku 38 040 Kč, je manžel vyživovanou osobou.2) Rodičovský příspěvek se v DaP neuvádí.

 27. Re:Děkuji moc za vaši odpověď……..Myslela jsem si,že nemáme nárok s manželem na SZM ,ale raději si pro jistotu nechám ráda poradit..Díky

 28. DotazAhoj. Jsem zaměstnanej, ze zaměstnání mám zdanitelnej příjem 245865 (už jsem si odečetl pojištění). Jsem ženatej, máme ročního syna, manželka pobírá rod. příspěvek. Vyplatí se mi společný zdanění?

 29. Odpověď na 31)Honzo, zcela jistě se ti SZM vyplatí. Vyplň si DaP (pokud neměla manželka žádné jiné příjmy, tj. pokud nepobírala loni peněžitou pomoc v mateřství, je vyživovanou osobou) a pak porovnej výši daně z příjmu s již sraženou daní. Budeš určitě mile překvapený… ;o)

 30. Vím,že SZM se vyplatí-tápu v položce odečtu dětí – jak chápat úhrn vyplacených měsíčních bonusů?

 31. Odpověď na 33)Jde o úhrn měsíčních daňových bonusů, které byly zaměstnanci vyplaceny zaměstnavatelem za zdaňovací období 2007. Údaj je uveden v potvrzení vystaveném zaměstnavatelem.

 32. nemocenskáOd července do prosince 2007 jsem byla v pracovní neschopnosti. Nyní mateřská dovolená. Počíta se výplata nemocenské do SZP? Děkuji Lenka

 33. Pl.inv.důchodAhoj,manželka pobírá plný invalidní dů-chod od r.2000 doposud.Poraď prosím,jestli se její důchod uvádí jakojejí příjem.(důchod je ročně větší,než38 040,- kč).

 34. Odpověď na 37)Jirko, předpokládám, že plný invalidní důchod tvé manželky je nižší než 198 000 Kč/rok, takže je od daně z příjmu osvobozen (viz § 4 odst. 1h zákona).

 35. FormularAhoj Yfco, asi hloupy dotaz, ale musi manzelka vyplnovat formular DaP i v pripade, ze tam bude mit same 0 (materska)? Tusim, ze musi, ze asi nebude stacit me DaP, ale pro jistotu se ptam, diky.

 36. Odpověď na 40)Kaptahu, pokud chcete s manželkou uplatnit společné zdanění manželů, tak musíte podat DaP oba dva. Manželka bude mít samozřejmě ve „svých“ kolonkách v příloze číslo 5 u sebe a u tebe nuly, pakliže neměla žádné zdanitelné příjmy. Rozhodně ušetříte, protože i když tvoje žena neměla žádné zdanitelné příjmy, uplatní si slevu na dani v částce 7 200 Kč (to je minimální částka přeplatku na dani). Navíc, pokud tvoje žena celý rok pobírala rodičovský příspěvek, tak je vyživovanou osobou, což znamená další slevu na dani a peníze od státu… ;o)

 37. Odpověď na 41)Presne jak jsem psal, hloupy dotaz! Chvili pote, co jsem ho napsal, jsem si zkusil vyplnit i DaP pro manzelku a hned mi to secvaklo (muj vydelek se deli dvema, pricemz manzelka samozrejme zadnou zalohovou dan neodvadi, takze ji musi odvest ted z te me pulky). Nez jsem se do toho ale pustil, tak jsem se opajel vysi preplatku, ktera vysla vyplnenim pouze meho DaP (nechtel jsem se te castky vzdat, tak jsem hledal moznost, jak si ji nechat 🙂 Jeste preci jen otazku – radek 43 (12 mesicu, 120800,-) ma to na neco vliv, musi to byt vyplnene (ja vyhradne zamestnanec, manzelka vyhradne na materske)? Moc Ti dekuju, mas muj obdiv, ze tomuhle rozumis.

 38. Odpověď na 42)1) Tobě vyjde samozřejmě přeplatek na dani, manželce nedoplatek. Na poslední straně svého DaP požádej, aby část přeplatku byla použita na manželčinu daňovou povinnost (tvoje žena daň platit nebude).2) Řádku č. 43 (minimální základ daně) si nevšímej, je určen pouze pro OSVČ. Vymaž počet měsíců (je tam 12) a ta částka zmizí.

 39. Spol.zdan.manželůDobrý den, prosím o radu pro švagrovou, jak postupovat, když vyplňujeme spol.zdanění manželů a vyšlo nám, že bychom ještě měli na daních doplatit? Máme vyplnit normální daňovku za každého z manželů a podat na finančáku? Dík za radu Iveta

 40. Odpověď na 44)Nedoplatek by neměl vyjít (pokud jste všichni měli pouze příjmy ze závislé činnosti). Nezapomněla jsi, Iveto, do DaP uvést již sražené zálohy na daň z příjmu? ;o)

 41. Doplněk k 44 a 45Na sražené zálohy jsme nezapomněly, ale mají poměrně vysoké příjmy, jeden 320 a druhý 170 tisíc a pouze jedno vyživ.dítě. Švagrovi vyšel přeplatek 9 tisíc, ale na švagrovou vychází doplatit 20 tisíc a nějaké drobné…

 42. Iveto…… při platu 320 tisíc by měly zálohy na daň činit zhruba 51 212 Kč, při platu 170 tisíc 16 616 Kč. Základ daně u SZM je 245 tisíc, tj. daň po uplatnění slevy je u každého z manželů 32 462 Kč. Ten, který během roku uplatňoval u svého zaměstnavatel daňové zvýhodnění na dítě, si daň sníží o 6 tisíc Kč. Kdyby neuplatnili SZM, stát by dostal celkem 67 828 Kč, nyní dostane 58 924 Kč…

 43. Chyba se našlaTak už jsme doma…Chyba se našla. Sražené zálohy byly v poho, ale místo základů daně jsme dávaly příjmy a zapomněly jsme odečíst pojistné…Tak to dopadá, když se laici vrtají do něčeho, čemu nerozumí. Omlouvám se a dík za pomoc.

 44. Řádek 71 – záporná částka ??? Zdravím,mám na řádku 60 daň 10400Kč. Na manželku uplatňuji částku 7200Kč na řádku 64 a 4200Kč na řádku 65a. Řádek 70 tedy vychází na 11400Kč. Z toho mi pak řádek 70 vychází na -1000Kč (10400-11400) může to tak být nebo se tam vyplní pouze nula, když to vychází záporné? Dále mám 2 děti (12000Kč) jakou hodnotu budou mít řádky 73 až 77?Děkuji moc za odpověď.

 45. Odpověď na 49)1) Sleva na dani ve výši 7 200 Kč se týká poplatníka, tj. tebe. Pokud byla manželka vyživovanou osobou, uvedeš na řádku 64 4 200 Kč.2) ř. 71 = 0 (Daň může být pouze kladné číslo).ř. 73 = 0ř. 74 = 0ř. 75 = 12 000ř. 76 = pokud ti byly v zaměstnání vyplaceny bonusy, přenes sem částku uvedenou na Potvrzení o zdanitelných příjmech; pokud bonusy vypláceny nebyly, dál bude:ř. 77 = 12 000ř. 91 = -12 0003) Pokud jde o SZM, jak předpokládám, bude u manželky:ř. 60 = 10 400ř. 64 = 7 200ř. 70 = 7 200ř. 71 = 3 200ř. 74 = 3 200ř. 91 = 3 200

 46. Loni jsem byla celĂ˝ rok na mateřskĂŠ dov. jen bych rĂĄda věděla jestli mĂĄm vypisovat formulář DaĹ?ovĂŠho přiznĂĄnĂ­, ikdyĹž jsem neměla vlastně příjem, nebo jen stačí vypsat přílohu č.5 a podat.

 47. Lucie…… musíš samozřejmě vyplnit DaP, příloha č. 5 je jeho povinnou součástí, pokud uplatňuješ SZM.

 48. Vyživovaná osobaDobrý den Yfčo, chtěl bych se zeptat, má manželka měla v roce 2007 příjem 36524,- Kč za období asi tří nebo čtyř měsíců, poté začala pobírat rodičovský příspěvek. Je možné jí považovat za vyživovanou osobu nebo by musela brát rodičovský příspěvek celý rok. Děkuji za odpověď.

 49. Michale…… pokud manželka měla v roce 2007 pouze tento příjem, je vyživovanou osobou (zřejmě jde o mateřskou). Rodičovský příspěvek se do příjmů, jejichž výše je rozhodná pro posouzení, zda je manžel(ka) vyživovanou osobou, nezapočítává, vliv nemá ani doba jeho pobírání.

 50. Šárko…… otázka č. 7 je podle mne položena takto: zda má být PPM uvedena do DaP – tazatelka se ptá „jak mám postupovat při SZM“, tj. jde o její DaP a nikoli o DaP manžela… ;o)Znovu tedy opakuji: PPM se zahrnuje do vlastních příjmů manželky, které jsou rozhodné pro zjištění, zda jde o vyživovanou osobu, avšak do DaP se PPM neuvádí, jelikož se nejedná o zdanitelný příjem.

 51. Sleva na dětiYfčo, jsme oba dva zaměstnaní, už jsem vyplnil přiznání, ale nevím, kam mám napsat naše dvě děti. Mám je napsat do obou přiznání? Díky za odpověď.

 52. Ztráta z podnikáníYfčo, a ještě prosím o odpovězení dotazu pro švagra. Švagr je zaměstnanej (má z toho základ daně po odečtení pojistnýho 231895) a ještě podniká. Z podnikání má ztrátu 89558. Co s tou ztrátou? Může si jí od základu daně ze zaměstnání odečíst? A kam to má napsat. Díky za odpověď.

 53. Odpověď na 60)Švagr do DaP vyplní řádky č. 31, 32 a 34. Údaj z řádku č. 34 přenese do řádku č. 36 (231 895 Kč). V řádku č. 37 bude částka -89 558 Kč (ztráta z podnikání), řádek č. 41 bude -89 558 Kč. Řádek č. 42 (základ daně) je 231 895 Kč, na řádku č. 45 bude také 231 895 Kč. Ztrátu švagr uvede do řádku č. 61 ve výši 89 558 Kč (tj. v kladné hodnotě) a může si ji odečíst v následujících pěti zdaňovacích obdobích od základu daně (viz podle § 34 odst. 1 zákona).

 54. Odpověď na 59) Martine, daňové zvýhodnění na vyživované děti uplatní ve svém DaP ten z manželů, který daňové zvýhodnění uplatňoval u svého zaměstnavatele. Pokud jsi daňové zvýhodnění během loňského roku u svého zaměstnavatele neuplatňoval a neuplatnila ho ani tvá manželka, je jedno, kdo z vás daňové zvýhodnění na vyživované děti v DaP uplatní.

 55. společne zdaneniDobry den!jsem slovak pracujici v ČR,manželka pracuje na Slovensku chci podat společne zdaneni tady v ČR ,jak na to? dekuji

 56. Odpověď na 63)Majo, pokud jste poplatníky podle § 2 zákona, tj. máte oba na území České republiky bydliště, nebo se zde oba obvykle zdržujete a vyživujete alespoň jedno dítě žijící s vámi v domácnosti, můžete s manželkou uplatnit výpočet daně ze společného základu daně. Bydlištěm na území České republiky je místo, kde má poplatník stálý byt za okolností, z nichž lze usuzovat na jeho úmysl trvale se v tomto bytě zdržovat.Poplatníky obvykle se zdržujícími na území České republiky jsou ti, kteří zde pobývají alespoň 183 dnů v příslušném kalendářním roce, a to souvisle nebo v několika obdobích; do lhůty 183 dnů se započítává každý započatý den pobytu.S ohledem na to, že tvoje manželka pracuje na Slovenku, se obávám, že SZM v ČR podat nebudete moci. Pokud by zde ale pobývala po stanovenou lhůtu (tj. alespoň 183 dnů), SZM podat můžete. Upozorňuji však na skutečnost, že potom se daňová povinnost vztahuje jak na příjmy plynoucí ze zdrojů na území ČR, tak i na příjmy plynoucí ze zdrojů v zahraničí.

 57. Žádost o vrácení přeplatkuYfčo, vše mám vyplněno, vyťukáno a chybí mi poslední kolonka – Žádost o vrácení přeplatku. Chápu správně, že pod políčkem – 1. přeplatku na dani z příjmů fyzických osob se píše rozdíl manželů z kolnky 91 /7.oddíl – placení daně/? A co se pak tedy píše do kolonky – 2. přeplatku na dani z příjmů fyzických osob v důsledku postupu podle § 13a zákona ve výši? Předem moc díky za odpověď :))

 58. Lucije…… pokud vyjde jednomu z manželů přeplatek na dani a druhému naopak nedoplatek, tak ten z manželů, kterému vyjde přeplatek daně, uvede do části 2. částku nedoplatku na dani manžela(lky) (tj. část přeplatku je použita na úhradu nedoplatku daně druhého manžela) a do části 1. rozdíl mezi svým přeplatkem a nedoplatkem manžela. Např. pokud tobě vyjde přeplatek 5 000 Kč a manželovi nedoplatek 300 Kč, uvedeš ve svém daňovém přiznání do žádosti o vrácení přeplatku v části 1. částku 4 700 Kč a do části 2. 300 Kč.

 59. Mám takovej špekovej případ na společné zdanění a nikde se nemůžu dopídit odpovědi: Manželství uzavřeno v září 2007, manželka má nezletilou dceru, žijící s nimi ve spol. domácnosti. Loniměla hrubý příjem cca 25.000 Kč, slevu na dítě neuplatňovala, potom vedena na ÚP. Manžel celý rok závislou činnost. Při společném zdanění asi nebude mít manželka nárok na daňový bonus /výdělek pod 6ti násobek min. mzdy/? Má na něj tedy nárok manžel /v poměrné části od uzavření sňatku/? Děkuji mnohokrát za názor. Jana

 60. Odpověď na 70)Můžeš si odečíst ze základu daně částku 2000 Kč za každý odběr (nutno doložit potvrzením přiloženým k DaP), nejvýše však 10% ze základu daně (ten je na řádku č. 45). Dary se uvádějí do ř. 46 DaP.

 61. Odpověď na 71)… pokud podpora v nezaměstnanosti a příjem ze zaměstnání nebyly u manželky vyšší než 38 040 Kč, může si ji manžel uplatnit jako vyživovanou osobu (příslušný počet dvanáctin z celkové slevy na dani – počítají se měsíce, na jejichž počátku manželství trvalo). Jelikož neměla manželka loni příjem, který nedosáhl alespoň šestinásobku minimální mzdy, nemá opravdu nárok na daňový bonus. Na daňové zvýhodnění (a tím na případný bonus) má nárok manžel (respektive na jeho poměrnou část, tj. 4/12, protože nevlastní dceru vyživoval a žil s ní ve společné domácnosti od září). Za vyživované dítě se totiž považuje i dítě druhého z manželů.

 62. Příjem z akciíYfčo, prosím o radu: manželovi byly v červnu 2007 jako dar připsány zaměstnavatelem firemní akcie zahraniční firmy v hodnotě ca 1000,-EUR, vůbec netuším, jak si s tím poradit – jedná se pravděpodobně o zdanitelný příjem, že? jak se akcie zdaňují (hodnota akcií od doby jejich připsání do dneška mírně poklesla), jakým kurzem EUR/CZK se přepočítávají, do jaké kolonky se uvádí… nikde se mi nepovedlo vyčíst.. máme tento příjem vůbec uvádět? dočetla jsem se, že dividendy se nezdaňují, ale jak je to s nabytím akcií jsem nenašla. díky moc za radu.

 63. Odpověď na 74)Podle § 4)odst. a zákona o daních z příjmů nejsou předmětem daně mj. příjmy získané darováním majetkového práva. Akcie je majetkové právo, takže by podle mne darování zaměstnaneckých akcií nemělo podléhat dani z příjmů. Logicky by se nabízela daň darovací. Přiznám se ale, že majetkové daně nepatří mezi mé koníčky… Nejlepší by bylo, kdybys zavolala na FÚ – tam by ti měli dát jednoznačné stanovisko, jak postupovat. Bylo by fajn, kdybys sem pak napsala, co ti poradili. ;o)

 64. Řádek 72-77Yfčo,prosím o radu.Dostala jsem se v Dap na řádek 72 a nevím si s tím rady. V roce 2007 jsme vyživovali 8 měsíců manželovu dceru a v květnu se nám narodila dcera-tzn.také 8 měsíců. Dohromady tedy napíšu do ř.72 8000,- Kč.Vůbec ale nerozumím řádku 73 Sleva na dani. Na Potvrzení od zaměstnavatele jsem nic takového nenašla. Napíšu tedy do ř.73 nulu? Na řádku 71 mám částku 9110,-Kč. Jak tedy,prosím Tě, budou vypadat řádky 73 až 77? Předem moc děkuji.

 65. Odpověď na 76)Věrko, na řádku č. 72 máš správně 8 000 Kč. Dál bude:řádek č. 73: 8 000 řádek č. 74: 1 110 řádky č. 75, 76 a 77: 0

 66. Ahoj Yfčo.Děkuji za odpověď.Mám ale ještě jeden dotaz.Mám pocit,že pokaždé se dočtu něco jiného (nebo tomu spíš nerozumím):-) Od 1.1.2007 do 13.3. 2007 jsem byla na nemocenské. Pak nástup na mateřskou. V květnu se nám narodila dcera a půl roku jsem od zaměstnavatele ještě pobírala cca 7500,- Kč měsíčně. Od října pak RP. Od zaměstnavatele mám potvrzení na cca 11000,- (proplacená dovolená). Na sociálce mi vyjeli soupis,kde mám uvedeno porodné a od toho října ten RP.Je to opravdu můj jediný příjem (těch 11000,-),které uvedu do DaP? A může si tedy manžel odečíst těch 4200,-? Jinak máš můj obdiv za tvoji ochotu a trpělivost s těmi,co tápou. Předem děkuji.

 67. Odpověď na 78)Věrko, vyživovaná osoba nejsi, anébrž tvůj příjem přesáhl 38 040 Kč. Do tvého vlastního příjmu se sice nezapočítává RP, ale patří tam jednak proplacená dovolená (11 000) a druhak dávky nemocenského pojištění (nemocenská + dávky v mateřství).

 68. Yfčo, takže jestli tomu dobře rozumím, tak SZM můžeme uplatnit, ale manžel si nemůže odepsat těch 4200,- Kč. Jenom ještě pořád nevím, kolik zapíšu do mého příjmu. Jediné potvrzení co mám, je na těch 11000,- Kč. Tu nemocenskou nikde nemám uvedenou, ani tu mateřskou co jsem pobírala půl roku. Myslíš, že mi v práci dali chybné potvrzení?

 69. Odpověď na 80)Věrko, rozumíš tomu dobře. Uplatníte SZM a ty do svého příjmu uvedeš údaje z Potvrzení o zdanitelných příjmech, které ti vystavil zaměstnavatel (tj. hrubý příjem, pojištění a základ daně – vyplníš řádky 31, 32 a 34, údaj řádku č. 34 přeneseš do přílohy číslo 5 na řádek č. 501). Dávky nemocenského pojištění se do DaP neuvádějí, anébrž se nejedná o zdanitelný příjem. ;o)

 70. bonusIfčo, prosím o radu: Manželství uzavřeno 4/07, 2 děti, syn (manželovo nevlaství) a dcera narozena v 11/07. Manžel zaměstnán do 9/07 pak up a manželka po celou dobu na rodičáku. On základ daně (hrubá mzda-pojištění) 137959,- a v podtvrzení o příjmech má kluka za 6-8/07 uplatněného. jak to bude vypadat? mě vyšlo, že by jim měli vracet ještě víc než zaplatli na dani – to je divné ne?moc děkuji za odpově´d

 71. Odpověď na 82)Lindo, nevím, co je „up“, ale předpokládám, že je to úřad práce. ;o) Že ti vyšla tak vysoká vratka divné není, protože manželka si ve svém přiznání uplatní slevu na dani ve výši 7 200 Kč. Navíc daňové zvýhodnění na syna uplatňovali jen během tří měsíců, přitom ho nejspíš vyživujete (manžel vyživoval) celý rok, dále ještě v DaP uplatní dceru (2 měsíce) a manžel ve svém přiznání uplatní slevu na vyživovanou manželku (pokud manželka loni neměla jiný příjem než RP je vyživovanou osobou). Nevím, jak vysoké zálohy manžel zaplatil, ale DaP u něho (pokud uplatní ve svém přiznání jen syna) bude vypadat takto:ř. 55 a 56: 68 980ř. 57, 58 a 60: 8 268ř. 64: 7 200ř. 65a: 2 800 (pokud bylo manželství uzavřeno během měsíce dubna, pokud bylo uzavřeno 1. 4. uvede 3 150)ř. 70: 10 000ř. 72, 75 a 77: 6 000 (za předpokladu, že syna vyživoval celý rok)ř. 84: opíše z „Potvrzení o zdanitelných příjmech“ částku záloh sražených zaměstnavatelemř. 91: ř. 84 + 6000Manželka (uplatní dceru):ř. 55 a 56: 68 980ř. 57, 58 a 60: 8 268ř. 64: 7 200ř. 70: 7 200ř. 71: 1 068ř. 72 a 73: 1 000 ř. 74: 68ř. 91: 68Manžel na poslední straně svého DaP požádá o započtení 68 Kč na úhradu daně manželky a o poukázání rozdílu mezi svým přeplatkem a daní manželky.

 72. Ahoj Yfčo. Doufám,že už se ptám naposledy 🙂 Koukám,že jsem asi jedna z mála, která píše už poněkolikáté. No, asi jsem fakt natvrdlá. Prosím Tě,v otázce č.80 jsem psala, že jsem od října do konce roku pobírala RP, tzn. 3 měsíce. Může si tedy manžel na ř.65a) uvést 3 měsíce a tudíž odečíst částku 3×350,- Kč, tzn. 1050,- Kč? Děkuji za odpověď a měj se krásně. Ahoj

 73. Odpověď na 84)Věrko, manžel si na tebe odečíst nic nemůže. Posuzuje se totiž roční příjem potenciálně vyživovaného manžela. Poměrná část se použije pouze tehdy, pokud manželství netrvalo celý rok. ;o) Klidně se ptej, je lepší se zeptat, než běhat na FÚ, případně podávat opravné či dodatečné přiznání. :o) Taky se měj fajn. :o)

 74. Ahoj Yfčo, prosím o radu. Za loňský rok měla kamarádka příjem 21600 (hrubého), má potvrzení od zaměstnavatele . Má částku 21600 uvést do přiznání nebo nechat nulu v řádku protože splnila podmínku že nemá 38040 Kč za rok a doložit místo potvrzení čestné prohlášení?

 75. Odpověď na 86)Příjem od zaměstnavatele musí uvést do DaP – opíše z potvrzení výši hrubého příjmu a sražené pojistné (plus případně i sražené zálohy na daň). Do DaP se neuvádějí pouze nezdanitelné příjmy (podpora v nezaměstnanosti, dávky nemocenského pojištění, rodičovský příspěvek atp.) a příjmy, které podléhaly tzv. „srážkové“ dani.

 76. 82)Ifčo, prosím,jak se prokáže či neprokáže, zda „nevlastního“ syna manžel vyživoval celý rok, nebo je lepší uplatnit odpočet na dobu po kterou trvá manželství tj. od 04/07.Moc děkuji za radu, je opravdu fajn, že tady radíš za hezké slovo: DĚKUJI!!!!

 77. Odpověď na 92)Lindo, lze to prokázat například fotokopií soudního rozhodnutí o svěření syna do vlastní péče, případně čestným prohlášením bývalé manželky, že po celý rok vyživoval syna manžel. Pokud syn tráví víkendy nebo část prázdnin u matky, avšak jinak je u otce, je vyživujícím rodičem otec.P.S. Není zač. ;o)

 78. Ifko,jsem se asi špatně vyjádřila, syn je manželky a jeho biologický otec na něj platí výživné, takže manžel ho vyživuje v podstatě až od data svatby 😉 dá se to tak brát?? Přišlo mi právě zvláštní, že mu v zaměstnání kluka uvedli jako odpočitatelnou položku, (ale oni se berou děti žijící v domácnosti a ne děti zplozené 😉 )Moc dík, život je někdy zapeklitý i v otázce daní :o)

 79. Odpověď na 94)Aha, tak to je jiná, prvně jsem dotaz jenom přelétla, omlouvám se…Tedy… vyživovaným dítětem je i dítě druhého z manželů, pokud s nevlastním rodičem žije ve společné domácnosti, což je tento případ. Takže existuje tím pádem několik variant:1. syna si uplatní manželka, dceru manžel2. manželka uvede v DaP obě děti3. manžel uvede v DaP dceru, syna na dobu 8 měsíců a manželka uvede syna na dobu 4 měsícůP.S. Klika, že do manželství nepřivedl manžel i svoje dítě. To by pak mohl manželce vyčítat, že: „Tvůj kluk a naše holka bije moje dítě!“ ;o)

 80. zálohy na daňProsím o radu týkající se placení záloh na dani z příjmu. Manžel je OSVČ, já zaměstnanec, v r. 2007 manžel neplatil žádné zálohy na daň – nízký zisk v r. 06, já byla v r. 07 celý rok na rodičovské dovolené, tudíž jsem neměla žádný příjem. Letos, stejně jako už loni, nám manželova účetní dělá společné zdanění manželů. Manžel měl za loňský rok podstatně vyšší zisk než předloni a účetní mu teď řekla, že jelikož děláme společné zdanění, tak zálohu na daň z příjmu budu muset platit i já, což se mi vůbec nezdá a myslím si, že to není pravda, když jsem neměla žádný příjem. Poradíš prosím? Díky

 81. Odpověď na 96)Svarinko, pravdu máš ty. Ať se účetní podívá na § 13a odst. 5b, kde se zcela jasně říká, že „zálohy neplatí manžel (manželka), který před společným zdaněním neměl zdanitelné příjmy kromě příjmů od daně osvobozených a příjmů zdaňovaných zvláštní sazbou daně“.Tvůj manžel bude platit zálohy podle § 38a z výše daně, která mu vyšla v DaP (pokud je ovšem jeho daň vyšší než 30 000 Kč). Doufám, že si tě manžel nezapomněl uplatnit jako vyživovanou osobu a dítě (děti) uvedl ve svém DaP. Tak se třeba placení záloh může i zcela legálně vyhnout – možná mu tak vyjde daň nižší než 30 tisíc a ty zálohy na daň neplatíš, přestože vyjde třeba 37 tisíc Kč… ;o)

 82. Díky moc za odpověď, ty daně má manžel bohužel trošku vyšší :-), ale díky, jsem ráda, že jsem měla aspoň jednou pravdu:-)

 83. DíkyIfko, chtěla jsem poděkovat za rady při vyplňování DP se SZM za rok 2008 – na finančáku jsem dostala jedničku a s hvězdičkou – pani úřednice řikala, že málokdo to má v pořádku ;o) a to jen díky TOBĚ :o) jsi zlatíčko!!!

 84. Ahoj Yfčo.Pobírám PID, kromě toho jsem měla v roce 2007 příjem 15000,-(2 měsíce brigáda,1měsíc zaměstnání). Musím dokládat potvrzení o příjmu?

 85. Nemocenské dávky v DAPAhojky,daňové přiznání dělám poprvé a ještě na poslední chvíli. Pracovala jsem ve 2 zaměstnáních ze kterých mám Potvrzení o zdanitelných příjmech, ale od 12.4. do 9.9.2007 jsem byla na nemocenské, takže žádné potvrzení nemám. Dostala jsem hned výpověď. Takže teď nevím co s tím. Ještě pronajímám byt. Jestli mám udat jen to, co je v těch potvzeních a udat tam ten nájem. Nemocenská se neudává? A taky jsem slyšela, že když někdo déle marodí, tak dostane nějaký přeplatek.Prosím moc, moc o pomoc. Budu velmi vděčná. Děkuji Petra

 86. Odpověď na 102)1. Údaje z obou „Potvrzení o zdanitelných příjmech“ sečteš a zaneseš je do DaP (řádky č. 31 a 32, sražené zálohy na daň do řádku č. 84).2. Dávky nemocenského pojištění nepatří mezi zdanitelné příjmy, tudíž se do DaP vůbec neuvádí.3. Příjmy z pronájmu napíšeš do přílohy č. 2, můžeš uplatnit paušální výdaje ve výši 30 %. Podrobnosti se dozvíš tady:http://yfca.bloguje.cz…hp#cmt_1874. Nevím sice, kolik jsi za pronájem dostala, ale vypadá to, že přeplatek na dani mít budeš (nemocenská byla poměrně dlouhá). Zaměstnavatel ti totiž každý měsíc srazí zálohu na daň v té výši, jako kdybys takový příjem měla po všechny další měsíce. Pokud tedy marodíš, nejsi všechny měsíce zaměstnaná, případně dostaneš v některém měsíci podstatně vyšší plat (například z důvodu čtvrtletních odměn), tak budeš mít zcela jistě přeplatek na dani.

 87. Odpověď na 101)Blanko, pokud podáváš daňové přiznání, je jeho povinnou součástí vždy „Potvrzení o zdanitelných příjmech“, které ti vystavil zaměstnavatel. Správce daně přece musí zkontrolovat, zda údaje, které v DaP uvádíš, jsou správné… ;o)

 88. Děkuji za odpověď (č102)Mooc děkuji za odpověď. Tak už vim jak na to… A ještě něco k doplnění – když mi dělá daňový přiznání i současný zaměstnavatel, tak vlastně ten přeplatek by mi měl dát ve výplatě za tu nemocenskou on? I když já jsem asi vlastně nic nepodepisovala ( to přiznání)Když teď budu odevzdávat to přiznání kvůli nájmu sama, tak to mám spočítat s tím přeplatkem? Oni si to nějak dohledají, když už bych to jednou dostala? a také přeji hezký den 🙂

 89. Odpověď na 105)Petro, zaměstnavatel ti nemůže dělat daňové přiznání – můžeš ho ale požádat o roční zúčtování záloh na daň z příjmu (nejpozději do 15. února), pak by ti přeplatek vyplatil nejpozději v březnové výplatě. Pokud ti zaměstnavatel přeplatek za rok 2007 již vyplatil, musíš o něj v daňovém přiznání snížit úhrn sražených záloh na daň z příjmů ze závislé činnosti na řádku č. 84.

 90. pojistnéAhoj,můžu zálohu za 12/07 na zdravotní pojištění zaplacenou 14.1.2008 uplatnit jako daňový výdaj do přiznání za r.2007?A dále i jako zálohu v Přehledu pro zdravotní pojišťovnu?Díky moc.

 91. Odpověď na 107)Katko, záloha na ZP zaplacená letos už není daňovým výdajem, protože od roku 2008 jsou platby zdravotního a sociálního pojištění daňově neuznatelné – ovšem přeplatky SP a ZP přijaté v roce 2008 budeš muset zdanit, protože byly v roce 2007 součástí daňových výdajů. Do přehledu bych zálohu zahrnula, i když mělo být pojištění zaplaceno do 8. 1. – zálohy placené po tomto datu pojišťovna nejspíš zahrne již do plateb pojištění za rok 2008. Možná by bylo dobré se v ZP zeptat.

 92. Známá má příjem za rok 2007 46.000,-, manžel byl na ÚP, mají 2 děti. Na fim. úřadu jí řekli, že jí chybí 2000,- do příjmů, aby mohla podat zdanění manželů. Kde tyto informace najdu, jaký je to zákon?Děkuji.

 93. Odpověď na 109)Iveto, známá přiznání může podat (zákon o daních z příjmů totiž řeší pouze to, kdy poplatník musí DaP podat, nikoli kdy ho podat nesmí), avšak s ohledem na výši příjmů za rok 2007 nemá nárok na daňový bonus. Ten měli na FÚ na mysli.Daňový bonus může totiž uplatnit jen ten poplatník, který ve zdaňovacím období měl příjem podle § 6, 7, 8 nebo § 9 alespoň ve výši šestinásobku minimální mzdy stanovené pro zaměstnance odměňovaného měsíční mzdou k počátku příslušného zdaňovacího období (viz § 35c odst. 4 zákona o daních z příjmů). Loni byla minimální mzda 8 000 Kč, tvoje známá by tudíž musela mít příjem ve výši 48 000 Kč, aby mohla uplatnit daňový bonus. Pokud tedy známá podá daňové přiznání, tak pouze dostane zpátky zálohy, které jí byly sraženy zaměstnavatelem. Podávat SZM skutečně nemá smysl, zcela tvé známé postačí sleva na dani dle § 35ba odst. 1a) zákona o daních z příjmů.

 94. Ahoj Yfčo,moc prosím o radu,od rána bojuji s přiznáním!Dcera studuje střední školu mám tedy vyplnit řádek 69částkou 2.400,- a řádek 72 6.000,-?Díky moc za radu

 95. Odpověď na 111)Lenko, řádek č. 69 vyplňují pouze studenti. Ty vyplníš jen řádek č. 72 (a k němu samozřejmě tabulku č. 2). ;o)

 96. Lenko…… úroky můžete uplatnit jenom jednou, takže je v DaP uvede jen jeden z vás (měl by to být ten, na něhož je potvrzení vystaveno). Pokud podáváš SZM, tak úroky uvedete v příloze č. 5, do samotného DaP už se neuvádějí.

 97. vyživovaná manželka?Dobrý den, prosím Vás o radu – v r.2007 jsem brala od 1/07-11/07 rodič. příspěvek na 1.dítě, od 15.11.07 (nástup na MD) -31.12.07 pobírám PPM na 2.dítě(za 11/07 cca 6700,- vyplaceno v 12/07 a za 12/07 vyplaceno v 1/08 13500,-). Zaměstnavatel mi přispívá na penzijní připojištění a mám od něj potvrzení o zdanit. příjmech na 5500,- a mám vlastní příjmy z podnikání 18000,-. Co všechno z toho se počítá do limitu 38400,- kvůli posouzení zda jsem nebo nejsem vyživovaná manželka a manžel může upaltnit odpočet 4200,-? Děkuji za radu.S.

 98. Odpověď na 116)Pouze RP se nezapočítává. Příjmy přesahují limit (jsou 43 700), takže nejste vyživovanou osobou. P.S. Pokud jde o ty příjmy z podnikání, počítají se do limitu skutečné příjmy, nikoli základ daně. Tj. pokud má poplatník příjmy z podnikání 40 000 Kč a výdaje 300 000 Kč, není vyživovanou osobou.

 99. odpocet na navlastni diteDobry den.Mohu uplatnit slevu na dani na dite pritelkyne, jestlize zijeme ve spolecne domacnosti? pritelkyne je na materske s druhym ditem (to uz je moje:))Diky P.

 100. Odpověď na 118)Petře, za vyživované dítě se považuje i dítě druhého z manželů a vnuk (vnučka), pokud jeho (její) rodiče nemají příjmy, z nichž by mohli daňové zvýhodnění uplatnit. Z toho vyplývá, že ty daňové zvýhodnění na dítě přítelkyně uplatnit nemůžeš, ale může ho uplatnit jeden z rodičů tvé přítelkyně. Ty uplatníš v DaP zvýhodnění pouze na svoje vlastní dítě.

 101. Nedaňové výdajemám dotaz, jestli se i v roce 2008 odečítají zálohy na SZP za OSVČ. je to daňový nebo nedaňový výdaj?jestli je nedaňový, kde ho najdu… děkuji

 102. Odpověď na 120)Od roku 2008 jsou zálohy na SP a ZP nedaňovým výdajem – viz § 25 odst. 1 g) zákona o daních z příjmů.

 103. Odpověď na 120) – dodatekUpozorňuji však na to, že přeplatky SP a ZP, které OSVČ dostane v roce 2008 jsou zdanitelným příjmem (nedoplatky pojištění za rok 2007 zdanit. příjmem nejsou!).

 104. sirotčí důchodAhoj, chtěla jsem se zeptat, jestli se sirotčí důchod, který pobírá manželka pro své nezletilé dítě z předchozího manželství započítává do příjmu z hlediska uplatnění slevy na manželku jako vyživovanou osobu. Jiný příjem krom rodič. příspěvku a tohot sirot. důchodu nemá. Můžeš mi poradit. díky E

 105. výdaje – příloha 2Zdravím a prosím o 2 rady: máme pozemek v SJM, užívá ho zem. společnost, platí nám 7.700 Kč nájemné, mohu uplatnit 30% paušál. výdaje (i když ve skutečnosti žádné nemáme) a ještě označit v příl. 2 i druhou variantu – Dosáhl jsem příjmů ze SJM a kód „p“ i „s“?A 2/ vloni jsme obdrželi přeplatek ze SZM ve výši 7000 Kč, ten se doufám do příjmů ke zdanění nezahrnuje …Mockrát díky za odpovědi! J.

 106. vyživovaná manželka ?Dobrý den, mám také dotaz, který se ovšem bude už týkat daňového přiznání za rok 2008. Situace:1.Po půlce letošního ledna mi skončila mateřská dovolená (tzn. cca 11.000 příjem z mateřské), pak již jen RP 2.29.2.letos jsme měli s otcem dítěte svatbu3. Teď ještě čekám proplacení dovolené. Ještě přesně nevím kolik, ale bojím se že to spolu s mateřskou těsně přesáhne 38 040,-A můj dotaz zní ..je mi jasné že manžel bude moci uplatnit slevu na dani za mě jen za 10 měsíců …počítají se ale do mých příjmů i příjmy za mateřskou v lednou, kterou jsem dostala ještě jako nemanželka? Pokud ano, zmiňovaný limit příjmu se počítá v hrubém ? Ikdyž třeba mateřská je vlsatně čistý příjem? Přijed mi to zmatené, že bych měla sčítat mateřskou (jakožto čistý příem) a proplacenou dovolenou (jakožto hrubý příjem)

 107. Odpověď na 123)Na sirotčí důchod má nárok nezaopatřené dítě, takže se do vlastních příjmů nezapočítává.

 108. Odpověď na 124)1) Výdaje u příjmů z pronájmu může poplatník uplatnit v prokázané výši a nebo paušálem. Pokud uplatní výdaje paušálem, nemusí výdaje dokládat – zvolíte variantu, která je pro vás výhodnější. ;o) Částku 7 700 Kč uvedete do řádku č. 201 – „Výpočet dílčího základu daně z příjmů z pronájmu (§ 9 zákona)“, zaškrtnete „Uplatňuji výdaje procentem z příjmů (30 %)“ a „Dosáhl jsem příjmů ze společného jmění manželů“.2) Přeplatek daně z příjmů není zdanitelným příjmem, takže se v DaP neuvádí.

 109. Odpověď na 125)Vždy se posuzují příjmy za celé zdaňovací období. Příjmy ze závislé činnosti (tj. příjem ze zaměstnání), příjmy z podnikání, z pronájmu atd. se započítávají do vlastního příjmu manžela/lky v hrubé výši.

 110. Dodatečné "řádné"SZMDobrý den,V roce 2005 jsme nevyužili společného zdanění. Dle kordinačního výboru na stránkách ministertva financí „181/27.06.07 – Společné zdanění manželů uplatněné formou dodatečného“ lze toto napravit.Finanční úřad však tvrdí, že penále by bylo vyší, než případný přeplatek.Co můžeme od FU očekávat, pokud toto přiznání podáme ?

 111. Odpověď na 129)Pokud jste daňové přiznání za rok 2005 nepodávali a podáte ho až v těchto dnech, FÚ vám může s ohledem na § 68 zákona o správě daní a poplatků zvýšit vyměřenou daň až o 10 % (DaP nebylo podáno v zákonné lhůtě) – nepochybuji o tom, že správce daně této možnosti využije… Penále se vyměřuje pouze z nedoplatku daně.

 112. BonusAhoj,nevíte někdo jestli se do podmínky pro uplatnění daňového bonusu u OSVČ počítá „příjem“ vyšší než ten x-násobek živ.min. nebo „příjem po odpočtu výdajů a pojistného“ (? dílčí základ daně) vyšší než x-násobek ž.m.?V zákoně mi to připadá jasné, ale přijde mi to v porovnání k situaci zaměstanců trochu dost značný rozdíl …díky za jakékoli info

 113. Odpověď na 131)Daňový bonus může uplatnit poplatník, který ve zdaňovacím období měl příjem podle § 6, 7, 8 nebo § 9 alespoň ve výši šestinásobku minimální mzdy, tj. měl loni příjem minimálně 42 000 Kč. Dilčí základy daně s tím nemají nic společného. Pokud měl podnikatel příjmy například 45 000 Kč a výdaje 190 000 Kč, může daňový bonus uplatnit.

 114. Ahojky Yfčo,tak SDM jsem díky tebě zvládla.Ještě jednou díky.Teď už čekáme jen na korunky.Ale mám ještě jednu prosbu.Daň z nemovitosti.Další hrozba.POmůžeš mi prosím?Lenka

 115. zrušeníVím, že společné zdanění má být teď zrušeno a ráda bych věděla, jaký to bude mít pro naši rodinu dopad. Já jsem se synem doma, manžel pracuje, do tohoto roku jsme podávali společné zdanění a úspora díky němu se nám vyplatila. Jak to bude vypadat teď po zrušení? budou jiné obdobné výhody pro rodiny s dětmi? Možná mám hloupé dotazy, ale v daních se vůbec nevyznám. děkuju za jakékoliv info.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *