Společné zdanění manželů za rok 2006

Nevíte si rady se společným zdaněním manželů? Kdy se vyplatí? Kdo může společné zdanění manželů využít?

V podstatě stále platí vše, co jsem o společném zdanění manželů psala zhruba před rokem tady. Došlo pouze k drobným změnám v zákonu o daních z příjmů (týkají se nezdanitelných částek základu daně – viz § 15), proto odpovím na otázky, kterými mne nejčastěji bombardujete a uvedu pár příkladů.

Kdo může společné zdanění manželů využít?

Jsou to manželé, kteří jsou poplatníky podle § 2 (tj. mají na území České republiky bydliště, nebo se zde obvykle zdržují) a vyživují alespoň jedno dítě žijící s nimi v domácnosti, jestliže tyto podmínky splní nejpozději poslední den zdaňovacího období, za které uplatňují společné zdanění (tj. je-li zdaňovacím obdobím kalendářní rok, musí být tyto podmínky splněny nejpozději k 31. 12. 2006).

Příklad

– Manželé uzavřeli sňatek 10. února 2006. Dne 31. prosince 2006 se jim narodil syn. Podmínky jsou splněny, manželé mohou uplatnit společné zdanění.

– Manželé vyživovali syna, který v červnu 2006 ukončil studia na střední škole a nastoupil do zaměstnání. Podmínky jsou splněny, manželé mohou uplatnit společné zdanění, neboť zákon ukládá splnění povinnosti vyživovat alespoň jedno dítě nejpozději k poslednímu dni zdaňovacího období, avšak tato skutečnost nemusí k poslednímu dni trvat.

– Manželé mají čtyři nezletilé děti. 29. prosince 2006 bylo jejich manželství rozvedeno. Neplňují podmínku trvání manželství k 31. 12. 2006, proto nemohou společné zdanění manželů uplatnit.

– Manželé mají dvanáctiletou dceru, která s nimi v roce 2006 žila v domácnosti a byla jimi vyživována. Dne 9. března 2007 bylo jejich manželství rozvedeno. Podají-li manželé svá daňová přiznání ve stejné lhůtě do 9. 3. 2007, mohou společné zdanění manželů uplatnit. Pokud by podali daňová přiznání 10. 3. 2007, nemohou společné zdanění uplatnit, protože od toho dne již nejsou manželé, nesplňují tudíž jednu z podmínek.

Společné zdanění mohou manželé uplatnit i v případě, že jeden z nich neměl příjmy, které jsou předmětem daně, pokud splňují všechny výše uvedené podmínky.

V určitých situacích však manželé společné zdanění uplatnit nemohou, přestože jinak splňují všechny podmínky. Platí to tehdy, pokud alespoň jeden z manželů za rok 2006:

– má stanovenu daň paušální částkou podle § 7a,
– má povinnost stanovit minimální základ daně podle § 7c (týká se poplatníků s příjmy podle § 7 odst. 1 písmena a) až c), u nichž je základ daně za rok 2006 nižší než 112 900 Kč, případně násobek 9 416,66 Kč a počtu měsíců, po které vykonávali výdělečnou činnost zaokrouhlený na celé stokoruny dolů),
– uplatňuje způsob výpočtu daně podle § 13 (výpočet příjmu spolupracujících osob)
– uplatňuje způsob výpočtu daně podle § 14 (výpočet daně z příjmů dosažených za více zdaňovacích období),
– uplatňuje slevu na dani podle § 35a nebo § 35b (sleva na dani při poskytnutí příslibu investiční pobídky),
– má povinnost uplatnit postup uvedený v § 38gb (daňové přiznání při prohlášení nebo zrušení konkursu).

Minimální základ daně

Příklad

– Poplatník celý rok podnikal a byl současně zaměstnán. Základ daně ze závislé činnosti (příjmy z pracovního poměru) činí 49 620 Kč, příjmy z podnikání 66 815, příjmy z kapitálového majetku (úroky na podnikatelském běžném účtu) 17 Kč. Základ daně (ř. 42 přiznání) činí 116 452 Kč, společné zdanění tudíž může uplatnit.

– Poplatník celý rok podnikal (§ 7) a současně pronajímal byt (§ 9). Základ daně u příjmů z pronájmu je 113 100 Kč, u podnikání zaznamenal ztrátu 25 630 Kč, příjmy z kapitálového majetku (§ 8) činí 7 Kč. Základem daně je 113 107 Kč, poplatník může uplatnit společné zdanění, neboť základ daně je vyšší než minimální základ daně. Ztrátu z podnikání si může uplatnit v dalších pěti letech jako položku snižující základ daně, pokud podá daňové přiznání sám – při společném zdanění nemůže poplatník daňovou ztrátu z minulých let uplatnit. Zde je nutné zvážit, co bude pro poplatníka výhodnější: zda společné zdanění nebo individuální daňové přiznání.

Kdy se vyplatí společné zdanění manželů?

Společným základem daně je součet dílčích základů daně podle § 6 až 10 (příjmy ze zaměstnání, příjmy z podnikání, příjmy z kapitálového majetku, příjmy z pronájmu a ostatní příjmy) upravených podle § 5 a 23 u obou manželů (jde o úpravu základu daně o částky zkracující či zvyšující příjmy – netýká se poplatníků, kteří mají pouze příjmy ze zaměstnání a od svého zaměstnavatele obdrží "Potvrzení o zdanitelných příjmech ze závislé činnosti a z funkčních požitků a o sražených zálohách na daň a daňovém zvýhodnění"), snížený o nezdanitelné části základu daně podle § 15 za oba manžele.

Jak vyplývá z výše uvedeného odstavce, dílčí základy daně podle jednotlivých druhů se u obou manželů sečtou a rozdělí na dvě stejné části. V případě, že jeden z manželů neměl v roce 2006 žádné příjmy podléhající zdanění, případně měl oproti druhému z manželů příjmy podstatně nižší, je společné zdanění výhodné. Pokud nebude zavedena jednotná sazba daně, bude stále platit, že čím vyšší příjem, tím vyšší daň z příjmu (sazba činí od 12 do 32 %).

Příklad

Manželé vyživovali po celý rok jedno dítě, daňové zvýhodnění uplatňovala manželka. Neuplatňují pro rok 2006 žádné nezdanitelné části ze základu daně (tj. úroky z úvěru ze stavebního spoření či hypotéčního úvěru, dary, příspěvky na soukromé životní pojištění nebo penzijní připojištění se státním příspěvkem, případně členské příspěvky zaplacené členem odborové organizace odborové organizaci) Manžel měl v roce 2006 základ daně podle § 6 (příjmy ze závislé činnosti, tj. ze zaměstnání) 360 000 Kč. Na zálohách na daň z příjmu mu zaměstnavatel srazil 63 228 Kč. Manželka měla příjmy podle § 6 v částce 121 200 Kč, na zálohách na daň uhradila 1 344 Kč. Celkem tedy do doby podání přiznání uhradili do státní pokladny daň v částce 64 572 Kč. Společný základ daně činí 481 200 Kč, z toho připadá na jednoho manžela 240 600 Kč. Manželova daňová povinnost za rok 2006 činí po uplatnění společného zdanění 31 362 Kč, manželčina daňová povinnost pak 25 362 Kč (jelikož uplatňovala v zaměstnání daňové zvýhodnění na vyživované dítě, uvede ho do svého daňového přiznání). Celkové daňové zatížení je po společném zdanění 56 724 Kč. Manželé ušetřili na dani 7 848 Kč, což je nezanedbatelná částka.

Významně můžete na dani ušetřit i v případech, pokud máte pouze příjmy ze zaměstnání a po část roku jste byli v pracovní neschopnosti, případně vám zaměstnavatel
k
základnímu platu platil čtvrtletní odměny ve větší částce.

Společné zdanění uplatňuje každý z manželů ve svém daňovém přiznání, které podávají oba manželé ve stejné lhůtě (tj. letos do 2. 4. 2007, pokud nepoužijí služeb daňového poradce – pak může být termín pro podání přiznání posunut na 2. 7. 2007).

Pokud jste zaměstnanci, nezapomeňte požádat svého zaměstnavatele o vystavení "Potvrzení o zdanitelných příjmech ze závislé činnosti a z funkčních požitků a o sražených zálohách na daň a daňovém zvýhodnění" – je totiž povinnou přílohou daňového přiznání.

A na závěr ještě pár užitečných odkazů

– aktuální (nevyplněný) formulář pro daň z příjmů fyzických osob (ve formátu excel) najdete tady

– pokyny pro vyplnění daňového přiznání fyzických osob pro rok 2006 (ve formátu pdf) najdete tady

diskusi ke společnému zdanění, kde možná objevíte odpověď na váš případný dotaz najdete tady

* 

Na dotazy budu i letos odpovídat v diskusi pod tímto článkem
(otázky pište do komentářů, abych neodpovídala mailem na totožné dotazy – děkuji).

Žánrový obrázek spáchal aTeo.

0 komentářů u „Společné zdanění manželů za rok 2006“

  1. Lorrain…… si myslím! :o) No… pokud by ses chtěla společně zdanit a měla bys nějaké technické problémy, s důvěrou se na mne můžeš obrátit… ráda ti pomohu… ;o)

  2. DíkyYfčo díky. Konečně jsem našel článek, kterýmu rozumím a chápu co a jak. To co jsem zatím objevil na internetu bylo moc učený, bylo to psaný spíš pro lidi, který vědí víc. Já jsem úplnej laik. Chci se zeptat: Syn po maturitě rok pracoval, loni udělal přijímačky na a začal od září studovat VŠ zemědělský. Pokud to dobře chápu, tak můžeme s manželkou podat společný zdanění? Dík za odpověď, já si myslím, že jo.

  3. Jardo…… pochopil jsi to dobře. ;o) Pokud studuje v denním studiu (nikoli dálkově), tj. je vámi vyživován, můžete společné zdanění manželů uplatnit.

  4. DotazManželka neměla celý rok žádné zdanitelné příjmy (pobírala rodičovský příspěvek). Musí k daňovému přiznání přiložit potvrzení od zaměstnavatele, kde budou samé nuly? Předem díky.

  5. UpřesněníJeště tu chybí informace o tom, že daňové přiznání se podává na Finanční úřad podle trvalého bydliště každého z manželů. Takže pokud má každý trvalé bydliště jinde (není to až tak vzácné), tak každý na „svůj“ FÚ. Lze i poštou. Jo a doporučuji na přiznání uvést telefon (je tam na to nepovinná kolonka). Paní z FÚ jsou šikovné a jsou schopny i vám při nějakých chybách v přiznání i zatelefonovat a leccos vyřešit na dálku.

  6. Odpověď na dotaz – 5)Mělo by stačit její čestné prohlášení, v němž bude uvedeno, že rodičovský příspěvek pobírala a neměla v uplynulém roce žádné zdanitelné příjmy.

  7. re: upřesnění – 6)Místní příslušnost je natolik známá věc, že jsem nepovažovala na nutné se o ní zmínit (blíže § 4 zákona o správě daní a poplatků). Myslím, že také každý ví, že lze daňové přiznání odeslat poštou (samozřejmě doporučeně, doporučuji pečlivě si uložit podací lístek). Adresu příslušného FÚ lze najít na http://www.statnisprava.cz/. I tak děkuji za upřesnění, úplným „nováčkům“, pokud jde o vyměřovací řízení, se může hodit. ;o)

  8. Dotaz – dítěYfčo, chtěl bych se zeptat, když oba podnikáme – manželka od dubna 2006, předtím byla zaměstnaná – a máme syna, kterej chodí na základku, kdo si ho může uvést v daňovým přiznání? Je to jedno, nebo je to nějak daný? Dík za odpověď.

  9. re: dotaz – dítě – 9)Pavle, pokud uplatňovala manželka daňové zvýhodnění na syna u svého zaměstnavatele, musí ho uvést do svého daňového přiznání (viz § 35c, odstavec 9 zákona o daních z příjmů). Pokud manželka u zaměstnavatele daňové zvýhodnění neuplatňovala, je jedno, kdo z vás ho ve svém přiznání uvede.

  10. Doplatek daněAhoj, vyplnil jsem formulář a vyšlo mi, že mám přeplatek přes 4 tisíce. U manželky mi vyšlo, že musí doplatit necelej tisíc. To má manželka doplatit daň a mně berňák zase vrátí peníze? Do kdy to mám zaplatit? V ten samej den kdy budeme dávat ty přiznání? Dík za odpověď.

  11. nízký výdělek za rok 2006Zdravím! Když jsem v roce 2006 měla příjem pouze 16 000 Kč, uvádím tuto částku anebo spadám do kategorie bez příjmů, vzhedem k její výši. Předem děkuji za odpověď. Iva

  12. Mirku…… na 4. straně formuláře daňového přiznání je „ŽÁDOST O VRÁCENÍ PŘEPLATKU NA DANI Z PŘÍJMŮ FYZICKÝCH OSOB“. Do svého přiznání (máš přeplatek) uvedeš do odstavce 2. výši manželčina doplatku. Nezapomeň uvést adresu FÚ (např. Praha 5), číslo účtu (číslo účtu zjisti u FÚ, popřípadě ho najdeš na netu – odkaz máš v tomto komentáři pod www) a variabilní symbol (tím je rodné číslo tvé manželky). Rozdíl mezi tvým přeplatkem a doplatkem manželky vepíšeš do odstavce 1 a doplníš, kam má FÚ rozdíl poukázat (zda na tvoji adresu či na běžný účet).

  13. Ivo…… z dotazu nevyplývá, o jaké příjmy jde. Obecně však platí, že do daňového přiznání se neuvádějí příjmy již zdaněné (například dohody o provedení práce do 5 000 Kč/měsíčně, které podléhají tzv. srážkové dani). U ostatních příjmů (§ 10 zákona) se neuvádějí příjmy z příležitostných činností nebo z příležitostného pronájmu movitých věcí, pokud jejich úhrn nepřesáhne ve zdaňovacím období 20 000 Kč, neboť jsou od daně osvobozeny. Započítávají se však do příjmu manžela/lky, pokud jde o stanovení, zda byl/a ve zdaňovacím období vyživován/a.Pokud šlo o příjmy ze závislé činnosti (tj. z pracovního poměru), z nichž zaměstnavatel měl povinnost srazit zálohu na daň, do DaP se uvedou (opíšete údaje z potvrzení zaměstnavatele). Pokud jste jiné příjmy v loňském roce neměla, může si vás manžel uplatnit jako vyživovanou osobu.

  14. poděkováníDíky moc Yfčo za super rychlou odpověď! Jste skvělá! 🙂

  15. řádek č. 73Zdravím Yfčo a mám dotaz. Zastavila jsem se u řádku č.73, kde se píše: Sleva na dani uplatněná max. do výše daně na ř. 71., takže když je částka na ř.73 vyšší než na ř. 71, tak na ř 73 opíšu částku z řádku71? Na jedné kalkulačce na internetu mi vyjde záporná částka. Jak je to teda správně. Předem děkuji za odpověď a přeji krásný zbytek dne.

  16. Ivo…… nejlépe to bude vidět na příkladu. Na ř. 74 musí být vždy kladné číslo (od nuly výš).Příklad č. 1:Poplatník uplatňuje daňové zvýhodnění na tři vyživované děti, neplatil zálohy na daň- ř. 71 (daň po uplatnění slev) = 16 400 Kčř. 72 (daňové zvýhodnění na vyživované dítě) – 18 000 Kč (3 x 6 000 Kč)ř. 73 (sleva na dani…) = 16 400 Kčř. 74 (daň po uplatnění slevy) = 0 Kčř. 75 (daňový bonus) = 1 600 Kčř. 76 (úhrn vyplacených měs. daň. bonusů…) = 0 Kč (případně dle potvrzení od zaměstnavatele)ř. 77 (rozdíl na daňovém bonusu) = 1 600 Kčř. 91 = – 1 600 Kč (přeplatek)Příklad č. 2:Poplatník uplatňuje daňové zvýhodnění na dvě vyživované děti, neplatil zálohy na daň- ř. 71 (daň po uplatnění slev) = 16 400 Kčř. 72 (daňové zvýhodnění na vyživované dítě) – 12 000 Kč (2 x 6 000 Kč)ř. 73 (sleva na dani…) = 12 000 Kčř. 74 (daň po uplatnění slevy) = 4 400 Kčř. 75 (daňový bonus) = 0 Kčř. 76 (úhrn vyplacených měs. daň. bonusů…) = 0 Kč (případně dle potvrzení od zaměstnavatele)ř. 77 (rozdíl na daňovém bonusu) = 0 Kčř. 91 = 4 400 Kč (doplatek)Také přeji hezký zbytek dne… :o)

  17. do třetice….Jste úžasná, děkuji za vysvětlení, snad se mi to podařilo (hlavně Vaší zásluhou) všechno dobře vyplnit a mám ještě jeden dotaz. Rok 2006 jsem zahájila evidenci na ÚP a pobírala jsem podporu v nezaměstnanosti, pak jsem si našla práci(HPP) a když oba příjmy sečtu, nepřesáhnou 38040,-Kč. Potřebuji doklad z ÚP o výši částky nebo stačí čestné prohlášení, že jsem v uplynulém roce nepřekročila tu stanovenou částku? Děkuji za trpělivost a všechny odpovědi. Jestli chcete, mrkněte na mé webovky, já Vám na oplátku zase můžu poradit v oblasti lidového léčitelství. A moooc ráda!!!

  18. Ivo…… pokud podpora a příjem ze zaměstnání nebyly vyšší než 38 040 Kč, může si vás manžel uplatnit jako vyživovanou osobu. Jen pozor – u příjmu ze závislé činnosti (ze zaměstnání) jde o hrubou mzdu, nikoli o mzdu čistou! Příjem ze zaměstnání doložíte potvrzením zaměstnavatele, celkovou výši podpory v nezaměstnanosti byste měla doložit potvrzením ÚP.Na webovky ze zvědavosti samozřejmě hodím oko, i když nevím, zda lidové léčitelství dokáže všechny moje neduhy zmáknout… ;o))

  19. dotazPředem zdravím, dostala jsem se sem čistě náhodou a koukám, že velmi dobře..prosím, mám dotaz…v srpnu 06 jsme si brali úvěr ze stavebka na koupi bytu, zatím v něm nebydlíme a tudíž nejsme ani hlášeni trvale,(bydlíme v podnájmu), prý si v tomto případě nemůžeme započítat úroky do odečitatelných položek společného zdanění, je podmínkou skoutečně trvalé bydliště aspoň jednoho z manželů? Díky za odpověď

  20. Iveto…… základ daně může být snížen o úroky z úvěru ze stavebního spoření (hypotéčního úvěru atp.) ve zdaňovacím období, po jehož celou dobu poplatník byt vlastnil a užíval k vlastnímu trvalému bydlení nebo trvalému bydlení druhého z manželů, potomků, rodičů nebo prarodičů obou manželů. V roce nabytí vlastnictví stačí, jestliže byt poplatník vlastnil ke konci zdaňovacího období. Jak vyplývá z vašeho dotazu, byt jste ani jeden k trvalému pobytu v loňském roce nepoužívali – tudíž si skutečně nemůžete uplatnit uhrazené úroky jako položku snižující základ daně.

  21. Daňové úlevyDobrý večer Yfčo, mám dotaz ohledně životního pojištění. Manželka měla několik let životní pojištění a párkrát jsme použili „potvrzení o zaplaceném pojistném“ a tím jsme si snížili daňový základ. Pojištění jsme v roce 2006 zrušili a dostal jsem upozornění, že musím úlevy vrátit. Jak a kde to musím uvést do formuláře ? Děkuji moc za odpověď. S pozdravem Petr

  22. Petře…… při zániku pojištění nárok na uplatnění odpočtu ze základu daně zaniká. Částky, o které byl v uplynulých letech z důvodu zaplaceného pojistného základ daně snížen, jsou příjmem podle § 10 ve zdaňovacím období, ve kterém k této skutečnosti došlo. Příjmy podle § 10 uvede manželka do přílohy č. 2 ve svém daňovém přiznání. Součástí přílohy je i návod na vyplnění.

  23. Maximalni vyse preplatku za rok 2006 Dobry den, nevite jestli za rok 2006 je stanovena nejake maximalni vyse preplatku. Myslim, ze loni to bylo nejakych 44.000,- Kc. Je to stejne jako loni, nebo jsou nejake zmeny ? Dekuji

  24. Ole…… limitována je pouze výše daňového bonusu (řádek 75), která může činit maximálně 30 000 Kč. U dani z příjmů musí být přeplatek vyšší než 50 Kč (viz § 64 odst. 4 zákona o správě daní a poplatků), jeho maximální výše není limitována.

  25. FotkyMěl jsem za rok 2006 mimo příjmy ze závislé činnosti také prodej několika fotek na základě autorského zákona. Prodej byl realizován přes agenturu, která vše zrealizovala a nechala si odměnu cca 40%. To znamená vystavila fakturu na moje jméno zálazníkovi a pak za mně sobě na těch 40%. mně pak převedla rozdíl na účet. Prodej byl celkem řekněmem 20,000Kč můj čistá zisk 11,000Kč. Kam to uvést do DP? Řádek 101,102 Př.1 ? A jenom těch 11,000 jako příjem nebo 20,000 jako příjem a 9,000 jako výdaj? A dá se ještě uplatnit 40% jako výdaj? Děkuji Radek

  26. plný invalidní důchodManželka má od 3.1.2006 přiznaný plný invalidní důchod, jiné příjmy nemá. Mohu uplatnit slevu na manželku při společném zdanění ve výši 4 200,-Kč? Nebo nikoliv.Děkuji za odpověď.

  27. Radku…… buď uplatníte výdaje procentem z příjmů, nebo je můžete uplatnit v prokázané výši. Do ř. 101 přijde celý příjem (20 000 Kč), do ř. 102 nejspíš 9 000 Kč (provize agentury). Řádek 104 bude 11 000 Kč, stejnou částku uvedete na ř. 113. Do daňového přiznání uvedete údaj z řádku 113 přílohy č. 1 na řádek 37.

  28. Jirko…… pokud její inv. důchod nepřesáhl 38 040 Kč, tak ano. Slevu na dani uplatní v daň. přiznání vaše manželka: ve výši 7 200 Kč (ř. 64) a dále jako poživatelka plného invalidního důchodu ještě 11/12 z 3 000 Kč, tj. 2 750 Kč (67).

  29. porodnéProsím, zapisuje se někam do daňového přiznání porodné?

  30. Věro…… nezapisuje. Porodné není zdanitelný příjem.

  31. ??..počítala jsem si společné zdanění a vychází mi to úplně stejně jako kdyby si to manžel udělal jenom na sebe. Takže nevím, jestli to mám správně.Manžel: hrubá mzda 114229, pojistné 14281, vyplacené daň. bonusy 7140, 2 děti, živ. pojištění 6000. Já pobírám RP. Takže jsem vyživovaná manželka. Díky za radu

  32. Katko…… nepostupovala jste správně. Domnívám se, že jste vůbec nepoužila přílohu číslo 5, kterou musíte při SZM oba vyplnit.U manžela by měla vypadat takto (sloupec „poplatník“):ř. 501 – 99 948ř. 511 – 6 000ř. 514 – 6 000ř. 515 – 93 948ř. 516 – 46 974ř. 520 – 46 974V ostatních řádcích budou nuly, stejně jako ve sloupci „manželka/manžel“. Ve vašem daňovém přiznání budete mít ve sloupci „poplatník“ nuly a do sloupce „manželka/manžel“ přepíšete údaje z manželovy přílohy č. 5. Údaj z řádku č. 520 přílohy č. 5 přepíšete oba do daňového přiznání na řádek č. 55. Řádek č. 64 DAP – oba 7 200 Kč, řádek č. 65a) – manžel 4 200 Kč. Děti uvede do svého přiznání manžel (protože na ně uplatňoval daňové zvýhodnění u svého zaměstnavatele). Vy budete mít daňovou povinnost 0, manžel přeplatek na dani. Na zadní straně svého daňového přiznání váš manžel požádá o vrácení přeplatku (mělo by jít o 4 860 Kč). Údaje z „Potvrzení o zdanitelných příjmech…“ uvede do svého DAP manžel (ř. 31 – 114 229, ř. 32 – 14 281, ř. 34 – 99 948, ř. 76 – 7 140).

  33. Chci se zeptat ty řádky jsou mi jasné (č.64 a 65a)), ale nevím jestli mám nad to napsat jméno manželky myslím tím do té Tab.č.1 údaje o starobním … Díky za odpověď.

  34. Bohumile…… pokud uplatňujete na manželku slevu, tak předepsané údaje v tabulce č. 1 musíte vyplnit.

  35. Díky za odpověď, podle toho co jste napsala jsem postupovala správně, použila jsem i přílohu č.5 a vyšlo mi tak jak vám 4860. Jenže když to vyplním jen za manžela tak to vychází úplně stejně. Jenom mi to nešlo do hlavy, když nám to vycházelo mnohem víc a letos se nám to neoplatí. Díky

  36. Katko…… vychází to stejně, anébrž má váš manžel v zaměstnání příliš malý příjem, tudíž jeho daň pokryjí slevy na dani (7 200 + 4 200). Proto je samozřejmě ve vašem případě zcela zbytečné podávat společné zdanění manželů. ;o)

  37. mám dotaz zda můžeme uplatnit společné zdanění za celý rok 2006 pokud jsme uzavřeli snatek 23.9.2006. Díky

  38. Michale…… pokud vyživujete dítě, tak ano. Podmínky musíte splňovat nejpozději k 31. 12. 2006, nemusí trvat celý rok (viz první příklad v článku). Pokud byste se 31. 12. 2006 v deset dopoledne oženil a již ve 23:59 vaše manželka porodila potomka, můžete SZM uplatnit. :o) Pokud by se vám 1. 10. 2005 narodil syn a vy jste se 31. 12. 2006 konečně rozhodl, že se s matkou svého dítěte oženíte, opět uplatníte SZM, jelikož budete k poslednímu dani zdaň. období splňovat všechny podmínky. ;o)

  39. Ahojky,tak snad uz píšu naposled, možná jsem to teď pochopil- z odpovědi 103) a 105) -viz WWW- ono totiž pokud chci zjistit, zda si mohu uplatnit odpočet na vyživovanou osobu, tak musím započítat do rozhodných příjmů PPM (peněžitou pomoc v mateřství) i neschopenku (dávky nemocenského pojištění) a nesmí mi to překročit 38040 Kč. Pokud ale vyplňuji formulář daňového přiznání, tak do kolonky 31 už PPM či neschopenku nezapočítávám. Vždy jsem se soustředil na NE/ZAPOČÍTÁVÁ, ale už mi uniklo KAM se ne/započítává. Snad je to dobře. Díky za radu.

  40. Prosím radu – řádek 73 spol.zdaněníAhoj, prosím radu: řádek 72 mám 6.000 (1 dítě), jaký bude řádek 73? Vloni jsem měla na potvrzení od zaměstnavatele přímo kolonku „Úhrn poskytovaných měsíčních slev na dani a částku 6000,- uvedenou, letos to tam není, jen úhr měsíčních vyplacených bonusů…kukám do návodů uveřejněných v MF dnes, píšou, že údaj je třeba opsat z toho potvrzení…Jo a taky mě překvapuje, v pokynech se uvádí, že řádky 43-54 se při společném zdanění nevyplňují, v té MF je vyplněné mají.. a snad poslední dotaz: mám na str. 3 v tabulce 1 uvádět údaje o manželovi, pokud na něj neuplatňuji žádnou slevu? Opět podle pokynů ne, podle MF Dnes ano.. díky za radu!

  41. Gábino…… v MF píšou hlouposti.1) úhrn vyplacených bonusů z potvrzení od zaměstnavatele patří letos do ř. 76 DAP2) řádky 43 – 54 se při společném zdanění opravdu nevyplňují3) v tabulce č. 1 v DAP uvádíte údaje o manželovi (manželce) pouze tehdy, pokud na něho (na ni) uplatňujete slevu podle § 35ba odst. 1b zákona

  42. Martine…… pochopil jsi to dobře. Do přiznání se uvádějí pouze zdanitelné příjmy. Nemocenské dávky a PPM mezi ně nepatří.

  43. daňové zvýhodněníNa potvrzení od zaměstnavatele je Daňové zvýhodnění a to úhrn poskytnutých měs.slev na dani(1.částka) a pak úhrn vypl.měs.daň.bonusů(2.částka)-kam to mám zapsat do DPFO?Sčítají se a píšou do ř. 76?Děkuji moc,jsem už zoufalá:)))

  44. Katko…… do řádku č. 76 vepiš jen úhrn vyplacených měsíčních daňových bonusů. Slevu na dani máš už na řádku č. 64.

  45. ještě jednou řádek 73Yfčo, díky, to jsem si myslela, MF letos hodně zklamala :-)Ale pořád nevím co s tím řádkem 73, co tam tedy přijde? sleva na dani se pro mě rovná daňovému zvýhodnění na dítě na řádce 72 (za předpokladu, že že částka v řádku 71 vyšší)? I pokud tu částku nemám vypsanou v potvrzení od zaměstnavatele? Katka třeba píše, že tam má 2 položky, tu slevu na dani i ty bonusy, já to tak vloni měla taky, ale letos má zaměstnavatel nový formulář a je tam už jen ta položka bonusy…díky ti moc

  46. JEŠTĚ KE kATKY DOTAZUYfčo, jak se ptá Katka, nepatří právě ta částka „úhrn poskytnutých měsíčních slev na dani“ do řádky 73 (a úhrn vyplacených bonusů do řádky 76)?

  47. Gábino…… Katčin zaměstnavatel nejspíš nezaznamenal, že formulář Potvrzeí o zdanitelných příjmech je pro rok 2006 kapku jiný než pro rok 2005…Ale k tomu řádku 73, nejlepší bude příklad: ř. 71 – 8 500ř. 72 – 6 000ř. 73 – 6 000ř. 74 – 2 500ř. 75 – 0neboř. 71 – 5 000ř. 72 – 6 000ř. 73 – 5 000ř. 74 – 0ř. 75 – 1 000

  48. ???Prosím, jaksi jsem se v tom utopila. Na řádku 64. A pak mám od zaměstnavatele potvrzení na odvod daně na jinou částku než mi vyjde z přiznání hned v úvodu, ale nemám uvedeny nikde slevy ani bonusy, je to možné?Díky

  49. Věro…… při společném zdanění manželů vám logicky vyjde jiný základ daně než ten, který máte z příjmů ze závislé činnosti, takže daň, kterou srazil váš zaměstnavatel, je buď nižší nebo vyšší. Daň, kterou vám srazil zaměstnavatel zapíšete na řádek 84. Sleva na daň (tj. oněch 7 200 Kč) se do Potvrzení o zdanitelných příjmech neuvádí, proto ji tam nemáte.Daňový bonus vznikne u zaměstnance, když je výše měsíčního daňového zvýhodnění na vyživované dítě (děti) vyšší, než vypočtená záloha na daň. Například pokud vyjde daň po uplatnění slevy 700 Kč a zaměstnanec vyživuje 2 děti (daňové zvýhodnění je tudíž 1 000 Kč), vyplatí mu zaměstnavatel daňový bonus v částce 300 Kč.

  50. ad 49)Yfčo, naprosto jasné, díky!btw, bezva stránky, jsem ráda že jsem je náhodou objevila….

  51. daňové bonusyDěkuji moc za vysvětlení,takže budu ignorovat na Potvrzení od zaměstnavatele kolonku úhrn poskytnutých měsíčních slev a započítám do Přiznání jen bonusy.Díky IFČO

  52. dotazMusim to potvrzeni od zamestnavatele dat k danovymu priznani? Dik za odpoved.

  53. odečitatelná částkaProkousal jsem se formuláři společného zdanění manželů (manželka na nemocenské a v 2006 malý příjem) a vyšlo mě, že by jsme měli ještě doplatit daň. Mám ale dojem, že by jsme měli uplatnit slevu 2x 7200,- z daně na poplatníka, na děti jsem uplatnil 2x 6000,-Kč. Nenašel jsem, kde se ta částka zadává, pokd je to pravda. Díky za radu Pepa

  54. svolení k použití článkuYfčo, vzhledem k níže uvedené červené poznámce, kterou jsem vzala jako předběžný souhlas ti tímto alespoň hlásím, že jsem použila tvůj článek nekomerčně na webových stránkách mateřského centra Máj http://www.mc-maj.com . Kdyby s tím byl nějaký problém, ozvi se. Děkuji Iva

  55. Odpočet na manželkuAhoj, takže pokud maželka pobírala celý rok jen rodičovký příspěvek, tak si můžu uplatnit daňové zvýhodnění 4200 i když součet rodičáku za rok přesahuje 38040 Kč?

  56. Pepo…… 7 200 Kč si každý z vás zapíše na řádek č. 64 přiznání.

  57. Petře S…… rodičovský příspěvek se do vlastního příjmu manželky nezapočítává, takže pokud neměla jiné příjmy, považuje se za vyživovanou.

  58. Manželé v rozvodovém řízeníAhoj, předem velký dík za bezva stránky a super školení pro nás všechny :-)Můj dotaz : dcera je v rozvodovém řízení. Do srpna 2006 uplatňoval na děti slevy manžel, od 1.11. se odstěhoval za společné domácnosti. Rozvedeni ještě nejsou.Dcera je na MD, můžou uplatnit společné zdaění manželů ?Díky Milena

  59. Mileno…… viz první příklad. Pokud ke dni podání DAP nebudou rozvedení a budou se tvářit, že k 31. 12. 2006 žili v domácnosti tak, jak ji charakterizuje § 115 obč. zákoníku (tj. domácnost tvoří fyzické osoby, které spolu trvale žijí a společně uhrazují náklady na své potřeby), tak mohou. Aby mohli žít v domácnosti, nemusí mít stejné trvalé bydliště (na druhé straně klidně mohou mít stejné trvalé bydliště a v domácnosti žít nemusí).Podmínky totiž musí manželé splňovat nejpozději k 31. 12. 2006, což ale také znamená, že mohou trvat pouze tento jeden den (viz odpověď č. 40).

  60. Jak s mateřskou?chtěl jsem se zeptat – manželka přešla z rodičovského příspěvku na 1/2 roku na mateřskou s druhým synem. Měla tím pádem příjmy vyšší než 38040 – nejsou ale předmětem daně z příjmu a proto nejsou na potvrzení od jejího zaměstnanvatele. Musíme se shánět po nějakém jiném potvrzení těchto dávek nem. pojištění, nebo jen prostě stačí, že si na ni v přiznání letos neodečtu slevu?

  61. Slezmone…… v daňovém přiznání se uvádějí pouze zdanitelné příjmy, takže žádné potvrzení není třeba shánět. ;o)

  62. ???Poradíš mi prosííím?Do 31.8.2006 jsem byla vedena na úřadu práce. Od 1.9.2006 jsem začala studovat VOŠ, stala jsem se nezaopatřeným dítětem. Mohou moji rodiče tedy uplatňovat společné zdanění manželů? Pokud ano, co mám vyplnit do kolonky č.2 na stránce 3 do prvního řádku (jméno, rodné číslo) u počtu měsíců?

  63. řádek 65 a)Yfčo, prosím, ještě jeden dotaz za kamarádku: mám dotázek k řádku 65a), kdy manžel uplatňuje slevu na manželku, co má menší příjem než 38000,– za rok. Píše se tam 12 měsíců a částka 4200,– za každý měsíc. Já si taky vydělala za celý rok míň – jen asi 32.000,–, ale měla jsem to, že první asi ty 3,4 měsíce jsem měla kolem 10 tisíc a pak už neměla nic. Jak to pak je? Mám to brát prostě, že jsem měla za celý rok míň než ty 4200,– za měsíc, nebo to mám vzít podle pravdy dle výplatních pásek? Díky

  64. Bublinko…… nezaopatřeným dítětem (předpokládám, že je ti méně než 26) jsi byla od 1. 9. do 31. 12. 2006, tj. 4 měsíce, takže daňové zvýhodnění bude dělat 4 x 500 = 2 000 Kč (ř. 72). Potvrzení o studiu musí rodič, který tě uvede ve svém přiznání, přiložit k daňovému přiznání.

  65. Gábino…… je jedno, kolik jsi kdy brala, tvůj vlastní příjem v loňském roce nesmí přesáhnout 38 040 Kč. Nezapomeň na to, že jde o hrubý příjem (nikoli o čistý), navíc se do něj započítávají i dávky nemocenského pojištění (nemocenská, peněžitá pomoc v mateřství). Do přiznání opíšeš jen příjem uvedený v Potvrzení o zdanitelných příjmech, který ti vystavil zaměstnavatel, nemocenské dávky se neuvádějí, protože nejsou zdanitelným příjmem.Manžel tě může vyživovat po dobu trvání manželství, takže pokud jste byli svoji celý rok, uvede 12 měsíců a 4 200 Kč (12 x 350 Kč). Pokud byste se brali třeba 3. února 2006, uvede 10 měsíců a 3 500 Kč (za každý kalendářní měsíc, na jehož počátku tě vyživoval, je možno uplatnit si slevu na dani ve výši 350 Kč).

  66. Moc děkuji Yfčo za rady!Ještě mám otázku ohledně „vzhledu“ přiznání. První 4 stránky mám secvaknout sešívačkou a přílohu č.5 a ostatní potvrzení (od zaměstnavatelů, o studiu…) mám přiložit volně?

  67. Bublinko…… přílohu č. 5 a všechna potvrzení vlož dovnitř a pak to teprve sešij. ;o)

  68. ProvizeDobrý den, měla bych na vás dotaz. Chceme uplatnit společné zdanění manželů. Příjmy ze zaměstnání měl manžel, já jsem celý rok 2006 pobírala jen rodičovský příspěvek. Můj jediný další příjem byl cca 7000Kč, což byla vyplacená provize za dealerskou činnost (sepisování smluv penzijní připojištění, stavební spoření…atd) , vykonanou asi před 3 lety. Mám to někam uvádět? Tehdy mi v té firmě tvrdili, že příjmy do 10000Kč se nedaní…? Od nich to zdaněno nebylo. Předem děkuji za odpověď!

  69. Potvrzení z ÚPDobrý den, měla bych na Vás dotaz ohledně potvrzení z Úřadu práce. Já jsem byla loni 10 měsců vedená na ÚP bez nároku na podporu, 11 a 12 měsíc jsem už byla zaměstnaná (výdělek za 2 měsíce 18230,- Kč – hrub.). Manžel byl zaměstnán u 3 firem postupně za sebou jen 7 měsíc byl asi 14 dní na ÚP a 14 dní nebyl nikde veden.Myslím si že budu potřebovat nějaké potvrzení z ÚP na dobu kdy jsme tam byli oba vedeni. Můžete mi v tomto prosím poradit? Děkuji předem Eva J.

  70. Matyldo…… nevím, na základě jaké smlouvy jste provize získala, proto nemohu odpovědět. Doporučuji přečíst si následující odkaz, kde je tato problematika detailně rozebírána:http://www.ployer.cz/dotaz.php?id_dotazu=124Pokud by se odměna dala posoudit jako příjem z příležitostné činnosti, danit ji nemusíte.

  71. Evo J. …… pokud vás manžel v daň. přiznání uvádí jako osobu vyživovanou (podmínky splňujete), měla byste tuto skutečnost potvrzením z ÚP doložit. Správce daně by si nejspíš potvrzení vyžádal a pokud by měl manžel přeplatek daně, zbytečně by se prodloužila lhůta pro jeho vrácení. Manžel potvrzení přikládat nemusí.

  72. PoděkováníDěkuji mnohokrát za rychlou odpověď. Jsem ráda že jsem na Váš Hlodník „narazila“. Mějte se hezky a ještě jednou děkuji. Eva J.

  73. mateřskáProsím o radu.¨v roce 2006 jsem od 1,1, do2.5. pobírala rodičovský příspěvek, od 3.5. do 14.11. peněžitou pomoc v mateřství, od 15.11. do 20.12. jsem čerpala řádnou dovolenou od zaměstnavatele a od 15.11. do 31.12. jsem pobírala rodičovský příspěvek. Do potvrzení o příjmech mi ale zaměstnavatel zahrnul pouze dovolenou. peněžitá pomoc v mateřství patří kam? Jak ji mám promítnout do přiznání? kolik měsíců si na mě manžel může uplatnit odpočet, jestli může?

  74. Věro…… PPM není zdanitelným příjmem, proto se (stejně jako např. rodičovský příspěvek) do daňového přiznání neuvádí. Pokud jde o to, zda jsi byla vyživovanou osobou, je nutné sečíst hrubý příjem z Potvrzení o zdanitelných příjmech od tvého zaměstnavatele a peněžitou pomoc v mateřství. Pokud bude součet obou částek nižší než 38 040 Kč, jsi vyživovanou osobou. Sleva na dani bude 4 200 Kč.

  75. Pokud já i manžel jsme pouze zaměstnanci a příjmy z jiného podnikání nemáme, musíme i my vyplnit přehled pro pojišťovnu?

  76. Krystyno…… ne – přehledy na PSSZ a ZP podávají pouze osoby s příjmy podle § 7 zákona o daních z příjmů.

  77. Ještě k provizím…Yfčo, moc Vám děkuji za info, bohužel stále tápu.. První smlouva byla Dohoda o provedení práce 15.4.03-31.12.03. Odmítla jsem si udělat ŽL, právě z toho důvodu, že jsem se nechtěla starat o daně. Provize jsem už tedy dostávala ,,čisté“. O zdanění se starala firma. Těch 7000Kč, které mi poslali v roce 2006,byl vlastně doplatek. Některé provize byly po určitou dobu blokovány, až když dotyčný nestornoval např.Životní pojištění, mě mohli doplatit provizi. Podmínkou k tomu, aby mi těch 7000,- vyplatili bylo, abych s nimi uzavřela novou smlouvu SMLOUVA O OBCHODNÍM ZASTOUPENÍ (dle 513/1991 Sb.). Na tuto smlouvu žádnou produkci nemám. Domnívám se, že vzhledem k tomu, že ta částka 7000Kč , se vlastně vztahovala k Dohodě o provedení práce, měli se o zdanění postarat oni a já bych jí neměla už nikde uvádět?!?

  78. Matyldo…… pokud vám při vyplacení odměny z hrubé částky srazili zálohu na daň, tak ji musíte v daňovém přiznání uvést. Sraženou zálohu daně započtete na daňovou povinnost. Vše doložíte Potvrzením o zdanitelných příjmech, které jsou vám povinni vystavit.Pokud srazili 15 % daň, odměna se v přiznání neuvádí.

  79. Zdravím a prosím o radu, jestli musím uvádět při SZM příjem 500,- Kč, který jsem dostala v červenci jako odměnu za tábor, kde jsem byla jako vedoucí. Tato odměna byla zdaněna zvláštní sazbou daně 15%. Děkuji

  80. Katko…… odměny zdaněné zvláštní sazbou daně se v daňovém přiznání neuvádějí.

  81. Yfčo, máš to tu skvělý…Pochechtával jsem se nad Tvými dětskými erotickými zážitky, až jsem skončil u daňového přiznání. Máš tady super poradnu. Já bych to sice zvládnul i tak, učím totiž daně na Obchodní akademii v jednom moravském městě. Ale to přiznání v excelu jsem si rád stáhl. A teď perličku. Z Tvého popisu studia na dvouleté ekonomce na Vinohradech a z diplomu za těsnopis jsem zjistil, že jsi chodila na tu dvouletku s mojí drahou polovičkou, teda, ona asi o rok výš, takže se asi neznáte. ( předpokládám, že ten diplom jsi dostala v druháku ) Ale i tak Tě beru jako spřízněnou duši a rád sem občas zabloudím. Ivan

  82. InvaliditaAhoj Yfčo, mám dotaz. Jsem v plném invalidním důchodu. V loňském roce jsem byla zaměstnána od 1.1. do 1.2. vč. Na jaké slevy na dani mám nárok? Na poplatníka celých 7200 Kč? Na plnou invaliditu taky celých 4200 nebo jen za první a druhý měsíc? Předem děkuji.

  83. Omlouvám se, samozřejmě myslím slevu na invaliditu v plné výši 3000 ne 4200.

  84. PaušálV roce 2005 jsme využili společné zdanění manželů. Pokud za rok 2006 uplatním výdaje paušálem, asi musím podat dodatečné přiznání za 2005. Musí ho podat i manželka?

  85. Ivane…… já pořád říkám, že svět je malý! ;o) Ten diplom jsem dostala v prváku, ale i tak ženušku moc pozdravuj, nejspíš ji učili stejní kantoři, měly bychom spolu na co vzpomínat. :o)Hodila jsem okem na web tvé farmy (dík za odkaz), moc mne to potěšilo, anébrž jsem dětství trávila mimo jiné i pasením ovcí (můj děda byl totiž „kulak amatér“, jak tvrdím). Před zimou se stádo kapku zredukovalo, ale i tak jsme měli každý rok v chlívech kolem dvaceti ovcí a beranů. Nejvíc přezimovalo jeden rok 32 kousků. Zatímco vesničtí kluci a holky běhali v létě po stráních a polehávali u rybníku, já jsem se sestrou a bratrancem (jako rodilý Pražák) o prázdninách sušila seno a dvakrát denně jsme museli s ovcemi na pastvu. Tenkrát jsme strašně nadávali, teď na to s láskou vzpomínám. Tvoje farma mi přivolala fůru vzpomínek. :o)

  86. Lenko…… sleva na dani ve výši 7 200 Kč se nekrátí, uplatníš ji celou. Pokud jsi pobírala invalidní důchod celý loňský rok, uplatníš slevu v plné výši. Jinak 1/12 za každý měsíc, na jehož počátku jsi důchod pobírala.

  87. Mirku…… pokud jsi dosud uplatňoval výdaje v prokázané výši a za loňský rok chceš uplatnit paušál, musíš za rok 2005 podat dodatečné daňové přiznání, jelikož musíš upravit základ daně (viz § 23 odst. 8 zákona o daních z příjmů). Tím se pravděpodobně změní tvůj základ daně podle § 7, takže bude i jiný základ daně u společného zdanění manželů (dílčí základy daně u obou manželů se sčítají). Navíc podle zákona nelze po uplynutí lhůty pro podání daňového přiznání způsob stanovení základu daně a daně formou společného zdanění uplatněný v daňovém přiznání měnit, takže musíte podat dodatečné daňové přiznání oba.

  88. Supr, dík. Takže shrnuto: zaplatím daň z faktur, které mi ještě možná ani neuhradili, dostanu penále z FÚ za nedoplatky na dani z příjmu, pozvu si kontrolu z finančáku a budu doufat,že mě v lepším případě jen trefí šlak z vyplňování tří daňových přiznání.

  89. Společné zdanění manželů Milá Yfčo, moc a moc prosím o tvou radu, když už bylo provedeno vyúčtování daně v zaměstnání a až teď se manželé rozhodli, že využijí společného zdanění, jak se postupuje.Děkuji za odpověď.

  90. Petro…… manželé mohou využít společného zdanění manželů i tehdy, pokud již bylo u zaměstnavatele provedeno roční zúčtování záloh. Zaměstnanec musí požádat svého zaměstnavatele o vystavení „Potvrzení o zdanitelných příjmech“, které je povinnou přílohou daňového přiznání.

  91. ahoj, chci poprosit o radu. Děláme společné zdanění manželů, přičemž manželka byla celý rok na rodičovském příspěvku a pro několik různých agentur si přivydělávala překlady „na dohodu“, celkem asi 30.000 CZK za rok. Uvádí se tyhle příjmy do daňového přiznání? (Všichni nám tvrdí, že dohody se daní srážkovou daní a tudíž do DP nepatří, ale máme pochybnosti.) Na manželku chci uplatnit 4200,– odpočet. Předem díky.

  92. Ahoj, máš tady spoustu informací, díky za ně. Mám takovou zapeklitou otázku k úvěrům: manželka před 4 lety si vyřídila úvěr ještě se svým bývalým přítelem na byt, po rozchodu ji vyplatil poměrnou část bytu. Před rokem jsme spolu koupili byt a použili i peníze, které dostala vyplacené. Je možné si úroky z tohoto úvěru taky odečíst, přestože byl tento úvěr určen na jiný byt? Logicky jsou to ty samý peníze pro svou bytovou potřebu. Díky za radu.

  93. carpentere…… pokud šlo o dohody o provedení práce do 5 000 Kč měsíčně, z nichž byla sražena 15 % daň (tzv. srážková), tak se v přiznání neuvádějí. U DPP nad 5 000 Kč musí zaměstnavatel srazit zálohu na daň – takové dohody se v přiznání musí uvést. Pokud hrubý příjem z dohod (nikoli čistý!) nepřesáhne 38 040 Kč, můžeš manželku uvést jako vyživovanou osobu.

  94. Martine…… abys mohl v daňovém přiznání zohlednit úroky z úvěru ze stavebního spoření, eventuálně úroky z hypotéčního úvěru, musíš byt, na jehož pořízení byl úvěr poskytnut, vlastnit a užívat k vlastnímu trvalému bydlení nebo k trvalému bydlení manžela/manželky, potomků, rodičů nebo prarodičů obou manželů. Pokud tedy splácíte úvěr na byt, v němž ani jeden z vás trvale nebydlí, máte smůlu.

  95. yfča: ech, tak to je průšvih…:o) Manželka mezitím stačila přiznání podat (bez dohod), bohužel ve dvou měsících částka opravdu překročila 5000Kč… Co teď? Dojít na FÚ a přiznat to, nebo tomu nechat volný průběh? Nedá se na to aplikovat nějaká obezlička, jako že to je přivýdělek do 20.000 Kč ročně?(Paradoxně mi propočtem vychází, že kdyby tam tyhle dohody nad 5000 tis./měs. uvedla, tak by nám měl FÚ vrátit ještě o cca 500 Kč víc…:o)

  96. carpentere…… průšvih to vůbec není. Ať si žena vyžádá od zaměstnavatele, u něhož měla DPP, Potvrzení o zdanitelných příjmech a podá opravné daňové přiznání, do něhož hrubý příjem i sraženou zálohu zahrne (vše vyplní stejně, jen připočte údaje z dalšího Potvrzení). Správce daně akceptuje poslední přiznání, které bylo poplatníkem podáno, takže do 2. 4. 2007 můžete podat opravných daňových přiznání třeba dvacet. ;o)Z dohod by měla být sražena záloha ve výši 20 %, takže je možné, že přeplatek bude skutečně vyšší. ;o)

  97. yfča: a tím pádem tedy musím opravné DP podat i já…Ještě detail – musíme teď znovu žádat „hlavního“ zaměstnavatele o potvrzení o příjmech a přikládat ho k tomu opravnému DP?

  98. Smrt jednoho z manželůLze uplatnit společné zdanění manželů za rok 2006 i v případě, že jeden z manželů v průběhu roku 2006 zemřel?V TV jsem o tom něco zaslechl, ale nevím jak to je…

  99. Kdy vyplatí přeplatek?Dobrý den. s manželem jsme podali společné zdanění manželů 26.2.2007. do kdy by měl být vyplacený přeplatek? děkuji

  100. Radku…… v tomto případě společné zdanění manželů uplatnit nelze, neboť není splněna jedna z podmínek (k 31. 12. 2006 musí manželství trvat).

  101. Aleno…… bez ohledu na to, k jakému datu podáte daňové přiznání, správce daně může vyměřit daň teprve po termínu data určeného k podání přiznání. Letos je to 2. 4. 2007. Je to logické, neboť do té doby totiž můžete podat ještě opravné daňové přiznání. Po tomto termínu má správce daně na vrácení přeplatku 30 dnů, pokud nedojde v souladu se zákonem k prodloužení lhůty (například pokud vzniknou pochybnosti o správnosti, pravdivosti, průkaznosti nebo úplnosti podaného daňového přiznání). Za den vrácení přeplatku se považuje den, kdy došlo k odepsání přeplatku z účtu správce daně.

  102. prosím o radu,vyplnuji spol. zdanění manželů,manželovy příjmy jsou 132427,pojistné je 16562a daňový bonus je 10980,máme 3 děti a já jsem na MD,k jakému přeplatku bych se asi měla dobrat,díky moc za odpověď,nevím přesně,jak vyplnit dap3

  103. DůchodManželka byla celý rok 2006 v důchodu (více než 38 040,- Kč). Je správné, když budeme mít ona v řádku 64 a já v řádku 65a) nulu? Děkuji!

  104. maki…… pokud manžel neuplatňuje slevu na vyživovanou manželku, tak manželka má na řádku č. 91 nulu, manžel pak -7 020 Kč (přeplatek).

  105. Roberte…… pokud se jedná o starobní důchod, tak je to správné.

  106. děkuji moc za odpovědˇ,ještě bych se chtěla zeptat jestli když jsem na md,vyplním ve svém přiznání samé nuly a jestli manžel může na mne uplatňovat daňovou slevu,pokud mám pouze rodičovský příspěvek,přídavky na děti a jestli by to mělo nějaký význam,přeji hezký večer

  107. maki…… ano, v příloze č. 5 budou místo vašich příjmů nuly, do vašeho přiznání přenesete polovinu společného základu daně manželů sníženého o nezdanitelné části základu daně (na řádek 55). Pokud jste v roce 2006 pobírala pouze rodičovský příspěvek a neměla jste žádné jiné příjmy, jste vyživovanou osobou. Na přeplatek daně to ale vliv nemá, protože s ohledem na příjem vašeho manžela daň plně pokryje již sleva na dani z řádku 64.

  108. Paušální částka Ahoj, vím, že se to netýká SZM, ale vždy by dobře poradíš, tak to zkouším. Když OSVČ chce za rok 2006 uplatnit výdaje paušálem, jak je to s vypořádáním závazků a pohledávek, které vznikly v roce 2005, ale byly uhrazeny v roce 2006? Moc prosím o radu a předem velice, opravdu velice děkuji.

  109. Potvrzení o zdanitelných příjmechProsím o radu. Je nutné ke společnému DP přikládat kopii potvrzení o zdanitelných příjmech druhého z manželů (tedy k mému DP kopii manželova potvrzení a obráceně) nebo si finanční úřad dohledá příslušné potvrzení v DP druhého z manželů?Děkuji a přeji hezký den

  110. Jano…… ne. Každý přiložíte ke svému daňového přiznání pouze originál Potvrzení o zdanitelných příjmech od svého zaměstnavatele.

  111. Ahoj Yfčo :-)Také k výdajům paušálem…OSVČ chce za rok 2006 uplatnit výdaje procentem z příjmu. Za rok 2005 měl pohledávku ve výši 3850, která byla zaplacena v lednu 2006 a závazek na pojistném 8750, které ale dodnes neuhradil. V roce 2006 opět neplatil zálohy na pojistné. Dodaní rok 2005 a co rok 2006 ? Započítat závazek i pohledávku za rok 2006 v řádném DP za rok 2006, nebo až v dodatečném za rok 2006? To by byl nekonečný koloběh…Díky moc za radu.

  112. Ještě doplním, že v roce 2005 vedl daňovou evidenci a letos chce výdajem procentem.

  113. Smekám!Yfčo, nejen že umíš výborně psát, ale ty tady v hlodníku pomáháš lidem s daňovým přiznáním a dokonce zadarmo. Fakt smekám! Jen mi nejde do hlavy, jak se v tom legislativním bordelu, kterej tady díky poslancům je, vyznat. 🙂

  114. Mileno…… pokud chce v roce 2006 uplatnit výdaje procentem z příjmů, tak musí podat dodatečné přiznání za rok 2005, kde zdaní neuhrazené pohledávky a jako výdaj uplatní neuhrazené závazky. Pohledávky a závazky zapíše na druhou stranu přílohy č. 1 do oddílu E a potom vepíše do řádků 105 a 106 této přílohy. Pohledávku k 31. 12. 2005, která byla uhrazena v lednu 2006 nebude samozřejmě do příjmů roku 2006 počítat, neboť již byla zdaněna v DAP za rok 2005.

  115. Hynku…… nech na hlavě – lidé si mají pomáhat… :o) V poslední větě ti asi vypadlo slůvko „můžeš“. Aby se člověk vyznal, musí mezi oblíbenou četbu vtěsnat novely zákonů, přestože je to velmi nudné čtení… ;o)

  116. Moc díky Yfčo :-)Ještě se ale znovu zeptám na rok 2006.Neplatil sociální ani zdravotní pojistné, nedoplatil ani dlužné pojistné z roku 2005. Přesto chce za rok 2006 výdaje procentem, má tedy rovnou za rok 2006 započítat nezaplacené pojistné, nebo to opětovně řešit až v roce 2007 dodatečným přiznáním ? Nějak se v tom motáme 🙁

  117. Mileno…… v DAP za rok 2006 uplatní výdaje procentem z příjmů a pokud zaplatil ZP či SP (jak zálohy, tak případné doplatky), uvede je do řádku 103 přílohy č. 1. Pokud pojistné neplatil, bude v řádku 103 nula. Do řádku 103 se uvádí pouze zaplacené pojistné.

  118. Odevdala jsem na FÚ DAP společné zdanění ovšem neuvedla jsem, že jsem byla na ÚP 4 měsíce souhrn podpor nepřesáhl 38040, takže jsem jako vyživovaná osoba. Mám doložil příjmy z ÚP dodatečně. Děkuji

  119. jsme občanské sdružení s vyjímkou do letošního roku vést daňovou evidenci. Musíme od příštího roku přejít na podvojné účetnictví a v jakém rozsahu. Děkuji

  120. prosímminulý rok jsem to s tvou pomocí zvládla a letos se někdo bavil tím,že všechny řádky přeházel.Prosím poraď co kam napsat.Manžel má základ daně v ř.56 111600 ,ř.57 13392 ,ř.64 7200,na mne v ř.65 4200 ř.72 36000 (6 dětí), ř.74 1992, ř.76 4672(vyplacené bonusy).A dál jsem v koncích.Nějak se v tom motám a čas se krátí.Předem děkuji za odpověď.

  121. opravachybička se vloudila,nenapsala jsem jméno u předchozího dotazu,omlouvám se a doplňuji.

  122. výdělek 4000 měsíčněMám problém se spol. zdaněním. Jde o to, že jsem si minulý rok vydělala pár korun, rozepsali jsme to na 4 měsíce tak, aby to nepřesáhlo 4000 měsíčně a neplatila se daň (účetní aspoň tvrdila, že se daň neplatí).Teď mi ale vyjela výpis příjmů a tam mi těch 13000 napsala, tak jsem z toho jelen.Jedna mamča, co mi to spol. zdanění kontrolovala, si toho všimla, že je to ňáký divný, tak to odhalila, že to tam být vůbec nemá.A já teď nevím, jestli prostě těch 13000 přiznat a zdanit je jakoby podruhé, nebo je nepřiznat, protože z nich nebyla placená záloha.Já fakt žádnou daň neplatila, dostala jsem všechno, co sjem si vydělala.A vážně nevím, co mám teda te´d udělat.Je problém zaměstnavatele, že neodvedl daň z příjmu (teda účetní,ž e mi to nestrhla), nebo můj??Nebo se fakt ta daň do 4000 neplatí? Tehdy když jsem to zjišťovala, tak mi někdo vysvětloval, že se platí nějakých x %, ale že si na to můžu uplatnit slevu na dani a tím pádem vlastně do 4000 nezaplatím nic.Prosím poradila bys??

  123. výše přeplatku společného zdaněníYvčo,prosím tě je stanoven limit výši přeplatku u společného zdanění nebo je to neomezené-prostě dle výpočtu?díky

  124. dodatečné zdanění manželů za 2005Prosím o radu, chci podat dodatečně společné zdanění manželů (SZM) za rok 2005. Mzdová účetní mě vloni mylně tvrdila, že neměl-li manžel žádný zdanitelný příjem (je v invalidním důchodu), nelze SZM použít a udělala mi RZÚ. 1) jedná se o přiznání dodatečné, či opravné? 2) vyplním oddíl 5 a jak? Kam uvedu přeplatek z RZÚ, který mi byl vyplacen? Jaká bude sankce za takto podané SZM? (základ daně po odečtu poj. =237799, skutečně sraž.záloha =29200, jedno dítě celý rok, přeplatek z RZÚ za 2005 =720, manžel plně invalidní, výsledný přeplatek je 12370?)

  125. Příspěvky odborům, podporaYfčo, zdravím Vás opět po roce, kdy jste mně tak trpělivě a ochotně radila, a mám samozřejmě zase nějaké otázky:1. Dokládají se nějak členské příspěvky odborům, nebo stačí uvést jejich výši (ř. 512)?2. Manželka byla krátce na podpoře v nezaměstnanosti, jinak si jako zaměstnanec vydělala něco málo přes 80 000 Kč. Předpokládám správně, že ta částka podpory (kolem 3 tisíc) se nikde ve společném zdanění manželů nepoužije?Děkuji předem za odpovědi.

  126. Lenko…… ř. 75 – 30 000 (výše daňového bonusu je zákonem omezena na max. 30 000 Kč ročně) ř. 77 – 25 328 ř. 91 – -25 328

  127. Gabrielo…… pokud jsi podepsala u zaměstnavatele prohlášení k dani z příjmů, tak je možné, že daň byla „nulová“. Tyto příjmy ale musíš ve svém daňovém přiznání uvést.

  128. Katko…… výše přeplatku na dani omezena není. Omezena je pouze výše daňového bonusu.

  129. Ludmilo…… jde o řádné přiznání (z dotazu vyplývá, že jste vy ani manžel DAP za rok 2005 nepodávali). O přeplatek z ročního zúčtování snížíte úhrn sražených záloh na daň z příjmů ze závislé činnosti. Nebylo-li daňové přiznání podáno včas, může správce daně zvýšit vyměřenou daň až o 10 %.

  130. Luďku…… výši odborových příspěvků doložíte potvrzením odborové organizace. Podpora v nezaměstnanosti se v daňovém přiznání neuvádí.

  131. ZtrátaPokud vykáže v roce 2005 podnikatel ztrátu,může za rok 2006 uplatnit společné zdanění manželů a zároveň uplatnit ztrátu z roku 2005?Děkuji za odpověď.

  132. Dobrý den, chci se zeptat, od kolika let dítěte je nutné přikládat potvrzení o studiu. Díky za odpověď.

  133. Andreo…… od skončení povinné školní docházky.

  134. Věro…… nemůže. Ztrátu u příjmů z podnikání podle §7 zákona o daních z příjmů si může podnikatel odečíst od základu daně pouze v následujících zdaňovacích obdobích, v nichž neuplatní společné zdanění manželů.

  135. jak postupovat, zjistím-li chybu v daňovém příznání. účetní zapomněla odečíst manželku a dítě a to nemluvím o společném zdanění manželů, které slibovala a nedodala

  136. Jarko…… pokud máš chybu v daňovém přiznání, podej přiznání dodatečné. Pokud jde o společné zdanění manželů, tak máš smůlu, protože způsob zdanění nelze měnit, tj. pokud jsi podala DAP bez společného zdanění manželů, nemůžeš v dodatečném přiznání uplatnit SZM…

  137. Ahoj Yfčo!Manžel si až teď vzpoměl, že by se nám vyplatilo společné zdanění manželů. Je už sice pozdě na řádný termín, ale on si myslí, že je ještě možné podat „opravné“ zdanění manželů. Je tomu opravdu tak, a nebo již je pozdě na SZM?Předem děkuji za odpověď.

  138. Ahoj Moniko K.,pokud jste daňové přiznání za rok 2006 ani jeden nepodávali, můžete SZM podat (ovšem jako řádné daňové přiznání, opravné se podává v případech, kdy ještě běží termín pro podání DAP a chcete opravit údaje v již podaném řádném DAP). Upozorňuji ale na to, že nebylo-li daňové přiznání podáno včas (což by by byl tento případ), může správce daně zvýšit vyměřenou daň až o 10 %. Pokud jeden z vás DAP za rok 2006 již podal, máte smůlu, protože způsob danění nelze měnit. Tj. pokud poplatník podá řádné přiznání, kde neuplatní SZM, může podat po termínu dodatečné přiznání k dani z příjmů, kde opět nebude uplatněno SZM. Uplatní-li v řádném přiznání SZM, musí ho uplatnit i v dodatečném DAP.

  139. Tedapřečet sem to celý a řeknu ti upřímně, že máš i srandovnější díla. Na to, jak sem to dlouho čet, mě to zklamalo, nezasmál sem se ani jednou. S.

  140. společné zdaněníŽijem s přítelkyní dva roky v jedné domácnosti se dvěma dětmi 6+14 let jako druh a družka jde udělat společné zdanění příjmu.Děkuji za odpověď Tonda

  141. Tondo…… nejde, protože nesplňujete jednu ze základních podmínek: nejste manželé.

  142. Dobrý den!Můžeme uplatnit společné zdanění manžel,když dcera od 8/2007 začala pobírat normální plat(je v poměru vojáka )?A tudíž nebere ani přídavek na dítě.Tzn.,že pouze do 7/2007 byla nezaopatřená…díky Zuzka

  143. re 149)Teď jsem si právě četl Yfčin článek, docela pozorně, což vy jste asi nečetla, protože hned v prvním příkladu – Kdo může společné zdanění manželů využít? – je tenhle váš případ jako druhej bod. .-)

  144. Yfčo, už loni jsi mi velice pomohla se svým návodem „jak na společné zdanění manželů“, takže ještě zpětně děkuji. Mám na tebe otázku, zda letost stačí vyplnit vše stejně podle loňska, nebo jestli byla podpsána nějaká novela a pro rok 2007 jsou jiná pravidla než pro rok 2006. Díky moc za info, pa :))

  145. Potvrzení o zdanitelných příjmechDobrý den, mám problém. Loni jsem pracovala pro jednu firmu, která teď již není a s jednatelem se nemůžu zkontaktovat. Ještě před 3 měsíci jsem ho prosila o zaslání Potvrzení o zdanitelných příjmech,ale vůbec se neozval a potvrzení neposlal. Teď nevím, kam se mám pro toto potvrzení obrátit. Můžete mi nějak pomoci?Díky Zdenka

  146. Janino…… pro rok 2007 platí pro společné zdanění manželů stejná pravidla jako pro rok 2006.

  147. Zdenko…… zaměstnavatel by měl zaměstnanci při ukončení pracovního poměru (pokud se tak stane během kalendářního roku) vystavit potvrzení o zdanitelných příjmech ze závislé činnosti a z funkčních požitků, sražených zálohách na daň a daňovém zvýhodnění. Nikdo jiný vám tento formulář vystavit nemůže, takže vám nezbývá nic jiného, než jednatele (případně účetní) dál shánět…

  148. Potvrzení o zdanitelných příjmechNo bohužel nemám kde. on je slovák a telefony už nefungují a já se k němu nemám jak dostat.

  149. ZtrátaDobrý den, provozuji vedlejší SVČ, pobírám rodič. příspěvek. Splňujeme s manželem všechny kritéria pro společné zdanění, ale já za rok 2007 vykazuji daň. ztrátu, což by znamenalo, že společné zdanění teď uplatnit nemůžeme, ale když se na mě nevztahuje min. základ daně, tak můžeme společně danit? Děkuji

  150. Lenko…… minimální základ daně se na tebe nevztahuje, neboť pobíráš rodičovský příspěvek, takže společné zdanění manželů můžete uplatnit. Pokud jde o ztrátu, tak tu nemůžeš uplatnit v případě, že uplatňuješ společné zdanění manželů – jde však o ztrátu vykázanou v minulých letech.

  151. Takže jako základ daně uvedu 0? A dále počítám s nulou a manžel si může na mě odečíst odpoč. položku nebo ne? A příští rok si můžu uplatnit tu ztrátu, pokud budu mít zisk a společ. zdanění už nebude. Díky moc.

  152. Lenko…… základ daně bude 0. Pokud jsi měla v roce 2007 příjmy nižší než 38 040 (ztráta je pouze rozdíl mezi příjmy a výdaji, pozor na to!), jsi vyživovaná osoba. Pokud máš totiž například příjmy z podnikání 200 000 Kč a výdaje 500 000 Kč, tak jsi dosáhla ztráty 300 000 Kč, ale vyživovaná osoba nejsi.

  153. dotazjsem cely rok 2007 na rodičaku a manžel je zamestnan co potřebuji k vzplněni ja musim ke svemu zaměstnavateli pro nějake potvrzení děkuji

  154. Radko…… mělo by stačit čestné prohlášení, ale pokud není problém, aby ti potvrzení o tom, žes celý rok pobírala rodičovský příspěvek, vystavil zaměstnavatel, bylo by lepší, kdybys toto potvrzení od zaměstnavatele k DaP přiložila. Ještě tě upozorňuji na to, že se rodičovský příspěvek do vlastního příjmu manželky nezapočítává, takže pokud jsi neměla v loňském roce jiné příjmy, považuješ se za vyživovanou manželku a manžel si na tebe může uplatnit slevu na dani. V tom případě by bylo nutné, abys k DaP přiložila čestné prohlášení, v němž prohlásíš, že jsi jiné příjmy než RP neměla.

  155. Životní pojištěníDobrý den, měl bych dotaz na životní pojištění u přílohy č. 5 (ř. 511). Mám soukromé životní pojištění, na které přispívám částkou 1200,-Kč a potom mi zaměstnavatel v r. 2007 zřídil vlastní životní pojištění, na která dávám pouze 100,-. Lze je obě sečíst a uplatnit u SZM?

  156. Petře…… nezdanitelná část základu daně týkající se soukromého životního pojištění (pokud pojištění splňuje podmínky stanovené zákonem) je limitována částkou 12 000 Kč ročně.

  157. ahoj Yvčo chceme společné zdanění manželů můžu uplatnit ulevu na stavební spoření,penzijní připojištění,a životní pojistu manžela díky moc Radka

  158. Radko…… pokud jde o „úlevu na stavební spoření“, máš nejspíš na mysli úroky z úvěru ze stavebního spoření zaplacené ve zdaňovacím období. ;o) Všechny tyto nezdanitelné části ze základu daně při SZM samozřejmě uplatnit můžete.

  159. formulářeletos jsem se rozhodla pro SZM, podle mzdového účetního se nám určitě vyplatí, když vyživujeme s manželem společně jedno dítě – příjmy zná jen moje. Skončila jsem ale hned na začátku. Jaký formulář mám použít, nebo spíš, jaké všechny formuláře je potřeba vyplnit, když jsme oba s manželem pouze zaměstnanci a žádné jiné přijmy nemáme.

  160. Michaelo…… stáhni si formulář přiznání (odkaz najdeš v tomto komentáři pod www), vyplň nejprve formulář (DZPFO) a v něm podle potvrzení o zdanitelných příjmech řádky č. 31 a 32. Potom jdi na přílohu číslo 5, kam se ti automaticky přenesly údaje z formuláře, vyplň ji a vrať se na formulář. Základ daně se opět automaticky přenese, vyplň úhrn sražených záloh na daň (řádek č. 84) a máš hotovo. Ten z vás, který uplatňoval daňové zvýhodnění na dítě u zaměstnavatele, si dítě uvede do svého formuláře. Potvrzení o zdanitelných příjmech oba přiložíte ke svému DaP.

  161. díkybylo to nejen díky excelovým tabulkám docela lehké. Jen pro úplnost v ř. 43 (minimální základ daně) jsem u obou dala 0 (když jsme pouze v zaměstnaneckém poměru a nepodnikáme). Jen ještě nevím, jak s tím přeplatkem a nedoplatkem. Svůj přeplatek bych měla použít na nedoplatek u manžela. Když není OSVČ, jak zjistím, na jaký účet (platí to, že si najdu příslušný FÚ podle místa bydliště a uvedu jeho RČ jako variabilní symbol?), abych nepřiplácela někomu jinému 🙂

  162. Michaelo……. uvažuješ správně. Na číslo bankovního spojení se můžeš dostat třeba přes http://www.statnisprava.cz/ – klikni na finanční úřady a tam najdeš odkaz na ministerstvo financí, kde najdeš čísla bankovních účtů.

  163. výživnéYfčo, prosím o radu: splňujeme podmínky pro společné zdanění manželů. mám ale dceru na kterou pobírám výživné, je toto zahrnováno do příjmů? myslím že ne, ale pro jistotu 😉 A je potřeba mít od jejího biologického otce prohlášení, že na ní neuplatňuje úlevy, nebo toto prohlášení stačí ode mě. Moc děkuji!

  164. Lindo…… výživné nepodléhá dani z příjmů. Daňové zvýhodnění na vyživované dítě uplatňuje ten rodič, s nímž dítě žije ve společné domácnosti, což jsi ty. Měla by stačit fotokopie rozhodnutí o svěření dcery do tvé péče (v případě rozvodu), případně čestné prohlášení biologického otce.

  165. Podpora a DPProsím moc o radu, pokud jsem byla loni od ledna do září zaměstnanec a poté od října do pprosince v evidenci UP, jak podporu začlením do DP?

  166. Podpora a DPProsím moc o radu, pokud jsem byla loni od ledna do září zaměstnanec a poté od října do pprosince v evidenci UP, jak podporu začlením do DP?

  167. Podpora a DPProsím moc o radu, pokud jsem byla loni od ledna do září zaměstnanec a poté od října do pprosince v evidenci UP, jak podporu začlením do DP?

  168. Báro…… nijak – podpora nepatří mezi zdanitelné příjmy a tudíž se do DaP neuvádí. ;o)

  169. Můžeme uplatnit SZM za 2007, jestliže jsem měl úlevu na dítě pouze do 31.8.2007?(Ukončení studia.) Děkuji za odpověď.

  170. Antoníne…… můžete, protože podmínky pro SZM musí být podle zákona splněny nejpozději k 31. 12. 2007, avšak nemusí trvat celý rok. Stačí když dítě vyživujete pouze po část roku.

  171. Chtěla bych se zeptat, do kdy se musí společné zdanění podat. Jsem teď mimo, tak abych se stihla vrátit. Za odpověď moc děkuji. Lenka

  172. Lenko…… termín pro podání DaP za rok 2007 je do 31. března 2008. Na FÚ nemusíš osobně, stačí DaP poslat poštou (nejlépe doporučeně).

  173. sleva na manželku při SZMJak je možné, že při SZM lze uplatnit slevu na manželku 4.200,-(samozřejmě při splnění podmínek).Tím, že na ní převádím příjmy, mám nižší daň a navíc ona má nárok i na slevu na poplatníka 7.200,-. Připadá mi, že jde o dvě „úlevy“ na manželku.Děkuji za odpověď.

  174. Vyživovaná manželka – 184)Nejde o dvě „úlevy“. Na základní slevu na dani ve výši 7 200 Kč má nárok každý poplatník daně bez ohledu na to, zda měl či neměl ve zdaňovacím období zdanitelné příjmy. Rodina s dětmi (dítětem), v níž neměla manželka v roce 2007 vlastní příjmy podle zákona, tak ušetří na dani z příjmů slušnou částku. ;o)

  175. daně z příjmů z pronájmuAhoj Yfča, mám dotaz k PŘIZNÁNÍ k dani z příjmů fyzických osob a to na vyplněnípřílohy č.2:1. Výpočet dílčího základu daně z příjmů z pronájmu (§ 9 zákona)popis mojí situace:- od 1.5.2007 pronajímám byt v OV za 3.000 Kč/mes(na učet platí 6.000 Kč, kde 3.000Kč je nájem pro mě a 3.000Kč zálohy na energie)- do bytu jsem kupoval v X.2007 plastová okna v hodnotě 10.000 Kč- byt stále ještě splácím ze Stavebního spoření a to splátkama 3.500 Kčtj.výdaje za celý rok 2007: 12×3.500 + 10.000 = 52.000Kčvýdaje od doby pronájmu tj od 1.5.2007: 7×3.500 + 10.000 = 34.500Kčpříjmy od 1.5.2007 (i vlkatně za celý rok 2007): 7 x 3000 Kč = 21.000 Kčjak se mám poprat s kolonky 201-206 v příloze 2 pro přiznání pro FO?děkuji, filip

  176. Filipe…… poplatníci mající příjmy z pronájmu podle § 9 zákona, kteří u těchto příjmů uplatňují skutečné výdaje vynaložené na jejich dosažení, zajištění a udržení, vedou záznamy o příjmech a výdajích vynaložených na dosažení, zajištění a udržení příjmů, vedou evidenci hmotného majetku, který lze odpisovat (vstupní cena bytu), evidenci o tvorbě a použití rezervy na opravy hmotného majetku, pokud ji vytvářejí a evidenci o pohledávkách a závazcích. Zdanitelným příjmem je nájemné (zde 3 000 Kč měsíčně). Zálohy na služby (např. za teplo a dodávku teplé vody, úklid společných prostor v domě, užívání výtahu, vodné a stočné, světlení společných prostor v domě, odvoz odpadu a pod.), které pronajímatel po uplynutí roku zúčtuje se skutečnými výdaji za tyto služby, nepatří do zdanitelných příjmů. Stejně tak nejsou ani platby za tyto služby zahrnovány do daňových výdajů. Jak už bylo řečeno, daňové výdaje musí vždy dodržet jednu zásadní podmínku – jsou vynakládány za účelem dosažení, zajištění a udržení příjmů. Pokud jde o splátky úvěru, nejsou daňovými výdaji. Úroky z úvěru ale můžeš na nákladě potvrzení spořitelny odečíst od základu daně (na řádku č. 47 ve III. oddílu DaP). Jako daňový výdaj roku 2007 uvedeš odpis bytu (vychází z pořizovací ceny a zvolené formy odpisování – doporučuji prostudovat si § 26 až 32 zákona o daních z příjmů) a výměnu plastových oken (jde o opravu, takže se zahrnuje celá do výdajů). Pokud budeš uplatňovat výdaje v prokázané výši, musíš samozřejmě při kontrole FÚ veškeré výdaje doložit pomocí řádných dokladů.Pokud se ti zdá předchozí forma příliš složitá, můžeš uplatnit výdaje paušálem, který činí 30 %. V paušálu jsou zahrnuty veškeré výdaje vynaložené v souvislosti s příjmy z pronájmu podle § 9. Poplatník, který uplatňuje výdaje paušálem, je povinen vždy vést záznamy o příjmech a evidenci pohledávek vzniklých v souvislosti s pronájmem.Budeš si muset propočítat, který způsob uplatňování výdajů pro tebe bude výhodnější.Ještě poznámka k odpisování bytu: byty patří do 5. odpisové skupiny (s dobou odpisování 30 let). Při rovnoměrném odpisování činí odpis v 1. roce odpisování 1,4 % ze vstupní ceny, další roky pak 3,4 %.

  177. Prosím o radu.Uplatňuji SZM a mám dotazZaměstnaný jsem byl 1.1. 2007 – 30.4.2007, poté jsem byl vedený na Ú.P. od 1.5.2007 – 12.8.2007, následně opět zaměstnaný od 13.8.2007 – 31.12.2007.Manželka je na MD, máme 2 děti.Jaké částky mám uvést v kolonce č.64, č.65a, č.72, když jsem nebyl zaměstnán celých 12 měsíců ( jedná se o částku za poplatníka, slevu na manželku a daňové zvýhodnění na děti)? A je nutné doložit dobu, kdy jsem byl na Ú.P. do daňového přiznání?Moc děkuji za odpověď a přeji pěkný den.

  178. Laďo…… 1. řádek č. 64 – 7 200 Kč – sleva se nijak nekrátí2. řádek č. 65 a – pokud manželství trvalo celý rok 2007, tak 4 200 Kč. Pokud bylo uzavřeno až během roku 2007, uvede se tolik měsíců, na jejich počátku jste byli manželé.3. řádek 72 – pokud se děti narodily v roce 2006 či dřív, uveď u každého dítěte 12 měsíců a částku 6 000 Kč – děti jsi totiž vyživoval celý rok, skutečnost, zda jsi byl zaměstnaný, nehraje žádnou roli.4. Evidenci na ÚP není nutné dokládat. Pouze musíš přiložit k DaP potvrzení o zdanitelných příjmech od obou zaměstnavatelů.5. Taktéž přeji fajn den. :o)

  179. řádek 76ahoj, prosim nerozumim řádku 76, nemohl by mi to někdo objasnit, dík

  180. Odpověď na 190)Pokud jsi zaměstnanec, uvedeš sem úhrn měsíčních daňových bonusů, které ti byly zaměstnavatelem vyplaceny za rok 2007. Údaj opíšeš z „Potvrzení o zdanitelných příjmech“, které ti vystavil zaměstnavatel (jde o řádek č. 12 „Potvrzení“).

  181. Prosím o radu-mám příjem z pronájmu pole-800Kč za rok.Je nějaká hranice,do jaké částky se nepřiznává.Nemocenská a PPM se nepřinává jako zdaňovaný příjem.Děkuji.

  182. Odpověď na 192)Markéto, pokud podáváš (nebo musíš podat daňové přiznání), zdaníš příjem z pronájmu polí podle § 9 (uplatníš paušální výdaje ve výši 30 %). Pokud daňové přiznání podávat nebudeš (případně DaP nemusíš podávat, jelikož tvoje roční příjmy, které jsou předmětem daně z příjmu nepřesáhly 15 000 Kč), je příjem ve výši 800 Kč za pronájem pole osvobozen od daně.Dávky nemocenského pojištění a PPM zdanění nepodléhají.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *