Desatero starobního důchodce

Ministerstvo zdravotnictví údajně doporučuje vyvěsit tento text v čekárně každého obvodního lékaře…

Desatero starobního důchodce

1. Pomni, že 99,9% tvých zdravotních obtíží přímo souvisí s tím, žes jako batole tahal ptakoještěra za ocas; proti věku není léku!

2. Dýcháš-li a jsi-li schopen nahmatat si na zápěstí tep, nepotřebuješ lékaře.

3. Nedýcháš-li a nejsi-li schopen nahmatat si na zápěstí tep, tím spíš nepotřebuješ lékaře.

4. Lékař, kterého hodláš obtěžovat vyprávěním o loupání v palci, by během této doby mohl zachránit život dvěma až třem perspektivním, mladým daňovým poplatníkům, kteří pracují na tvůj důchod.

5. Placebo lze koupit v lékárně bez receptu.

6. Hodláš-li si s panem doktorem/paní doktorkou v ordinaci hezky popovídat o počasí, o mezinárodní politické situaci nebo manželských trampotách vaší Maruš, navštiv nejbližší klub seniorů.

7. Musíš-li bezpodmínečně hovořit o věcech, které nesouvisí s tvým zdravotním stavem, hovoř o nich se spolupacienty v čekárně.

8. Domníváš-li se, že názor spolupacienta v čekárně na manželské trampoty vaší Maruš nebude dostatečně erudovaný, uvědom si, že spolupacient na rozdíl od praktického lékaře klidně může být psycholog; lidé si k lékaři obyčejně nenosí dveře i s cedulkou.

9. Kdo předbíhá, přijde do pekla.

10. Pamatuj, že kromě tvých stařeckých souputníků chodí k praktickému lékaři i opravdu nemocní lidé, jejichž choroba může být nakažlivá! Čím méně času zde strávíš, tím lépe pro tebe… i pro praktického lékaře.

Desatero sepsala Monty

0 komentářů

 1. :-))Tak to je fakt hukot! Zrovna vcera jsem byl u doktora a ordinace byla plna duchodcu. Tak asi kazdej druhej se ptal sestry, jestli musi brat prasky, co jim doktor napsal a podobne. Fakt akorat zdrzovali. Dva se tam evidentne prisli jen ohrat, protoze pokecali, rekli ze je tam moc lidi, ze nemaj cas cekat a odesli. Byl jsem tam skoro dve hodiny, nez jsem se dostal na radu.

 2. Zbožné přáníAd.1.Dožij se ve zdraví důchoduAd.2.Počti si pak, jak na Tebe,chudáci „mlaďoši “ dřou.Ad.3.Založ si znovu blog a napiš, co by měli dělat mladí, kterým se dělat nechce ( a je jich víc než dost).Ad.4. Bavím se, třeba proto, že k lékaři nechodím- nepotřebuji to.Ad.5. Většinu tzv. příkoří Ti Tvoje vlastní děti zopakují, tak je tomu cca v 90%.Ad.6. Nenadávej mi, neposílej mne k psychologovi. To jsem vystudoval- a provozoval.Jen nechápu, kde bereš tenhle „hloupý nadhled“Toť vše, i staříci ovládají Internet.Až potkáš staršího člověka, mlčky skloň hlavu, protože většina z nich se nějak podílela na Tvojí současné životní úrovni.Na duševní a rozumové ne- a je to znát. Bohužel !

 3. to 5) bbseniorJá bych autora tohodle desatera Montyho tak neodsuzoval. Nevim sice kolik mu je, důchodce jako ty asi nebude,ale bere ty věci s nadhledem a humorně. Jsem invalidní důchodce (plně), ale tohle se mi nedotklo, i když by taky mohlo, protože jsem u doktora dost často.ke 2- To že mladý dělaj na důchodce je úplně normální, funguje to tak všude. Zatím jsem ale spíš slyšel nadávat starobní důchodce na mladý lidi (třeba že nechtěj dělat, že se chtěj jen bavit, což je kravina, protože všichni takový nejsou). Ještě jsem neslyšel žádnýho „mlaďocha“, že by si stěžoval, že musí dělat na důchodce.ke 4. Buď rád, že k doktorům nemusíš. Mně je 32 a jsem tam pečenej vařenej. Narozdíl od tebe nemám moc velkou šanci se starobně důchodovýho věku dožít….K poslednímu odstavci. Většina důchodců se podílela na Montyho současný životní úrovni? A jak prosím tě? Na jeho životní úrovni se přece podíleli -dokud nedělal- jeho rodiče a teď se na ní podílí on sám!

 4. super přízpěvek 🙂co se týče komentáře „bbseniora“, zcela souhlasím s pavlem. jen bych ještě přidala zmínku o hloupé vztahovačnosti. na adresu lékařů a českého zdravotnictví všeiobecně je rovněž slyšet řada vtipů (a já se při současné úrovni ani nedivím), leč nabádat své paciety, za neviné vtípky, ke sklánění hlavy a vděčnosti za to, že se podílím na jejich zdravotním stavu mě ještě nenapadlo.

 5. Pro bbsenioraVsadím se, že jste jako my všichni vyprávěl vtipy o policajtech, nebo jste se jim alespoň smál. Váš postoj je úplně stejný, jako kdyby se proti vtipům o policajtech ozval policajt a vykřikoval, že máte před ním uctivě a mlčky sklonit hlavu, protože chrání váš majetek a honí zločince a vrahy. Také souhlasím s Pavlem a s MUDr., která má asi vlastní zkušenosti, a proto ji legrácka, kterou napsal(a) Monty pobavila. Když si někdo dělá legraci z důchodců, kteří opravdu hodně často zbytečně naplňují ordinace (mám s tím vlastní zkušenost, protože vozím nemocnou babičku často k lékaři), nemusí to přece znamenat, že nectí staré lidi a chová se k nim hnusně.

 6. Jen se dobře bavte.Hodnota člověka spočívá ve výsledcích jeho práce, ne v tom kolik nahromadil peněz. A také podle toho, co má v hlavě.. Desatero mě neurazilo, i když jsem důchodce.

 7. Vidíte, stačilo „rejpnout“ a už to jede. Nebojte se, nejsem vztahovačnej, jen se fakt bavím. Takže- pár poznámek : životní úroveň, to není jen jedincova peněženka, nebo jeho konto v bance, či úroveň bydlení. To je třeba i vybavení lékařovy ordinace, či úroveň jiných služeb. O míře pokory nechci vůbec diskutovat- konkretně já mám osobně obrovskou míru pokory třeba k lidem, kteří dali dohromady kdysi Arpanet, dnes Net- jako jeden z mnoha příkladů.(Jinak bych já nepsal a Vy se mnou nesouhlasili). Přesně takhle jsem to myslel. Zkuste někdo tenhle , možná dobře míněný pamflet pověsit v pár čekárnách u lékařů. Určitě se dočkáte pár trestních oznámení na neznámého pachatele. Ostatně, i z Vás budou jednou dědkové a báby a budete na spoustu věcí koukat jinak. Pro Pavla- nebudu říkat, že je mi líto, jen dám naději.Řada věcí před pár léty neléčitelná není dnes už problémem. Také tohle je důvod k pokoře a úctě ke předcházejícím pokolení. Že si dědkové a báby chodí pokecat k lékaři? Kdyby doma jejich děti a vnoučata jim občas dopřáli sluchu, možná, že by jich u doktorů ubylo. Přemýšlejte !PS. Jako provokace to nebylo špatné, není liž pravda? Ale důchodce, pobavenej – a hlavně NEURAŽENEJ !! fakt jsem. A bavím se !

 8. A tak to má byt,bo tak je to spravne! Rozesmátí důchodci s vlajícími vypelichanýmí hřívami šedin, s písní na okoralých rtech a Alzheimerem v patách… 😉

 9. Pro ˇAčko v sáčku+teo: netrefil, heč, vlasů mám poskrovnu (přebytek toho zatracenýho hormonu) a ideové zařazení, taky výstřel do prázdna.S tím Němcem bych nežertoval, k nám nesmí,šel jinam a vybíral si na NP ! Tak bacha !

 10. Zapomněla jsi přidat…Břízovy hlody:~ pořadí úmrtí určuje lékař~ Nenadávej nad zrušeným střediskem! Raduj se z nové pobočky Refeisenbank. Úsměv léčí!~ Většina léků může mít závažné nežádoucí účinky. Chcete je opravdu ve svém věku riskovat?~ Vadí Vám nekřesťanská výše zdravodního pojištění a JEŠTĚ DALŠÍ zpoplatnění zdravotní péče v lékárnách, na střediscích v nemocnicích? Staňte se křesťany – choďte do kostela – ne na středisko.

 11. ad. poslední komentářto je slovo do pranice! (myslím ten poslední bod:).)mohli byste z toho zkompletovat nějaké „šestnáctero“? vylepila bych si ho v čekárně :)…ačkli připouštím, že „pořadí úmrtí určje lékař“ by zrovna v prostředí, ve kterém pracuji mnozí nemuseli pochopit jako dobrý vtip. bohužel nás nenavštěvují jen vysmátí senioři jako ten, co se projevil výše.

 12. Pro pobavenýho důchodceI já se bavím. Ona potrefená husa vždycky nejvíc kejhá, milej Seniore. Nejdřív tady moralizuješ, o Monty mluvíš jako o člověku s „nízkou duševní a rozumovou úrovní“, kterej nectí důchodce. Přitom je každýmu jasný, že se desatero vztahuje jen na ty důchodce, co zbytečně zaplňujou ordinace. Nedávno o tom mluvili doktoři v televizi. Měl bys tam poslat několik rozhořčenejch majlů. Měl by sis uvědomit, že taky díky lidem, co zbytečně u doktorů vopruzujou (a v 99 % jsou to právě důchodci) se brzy dočkáme toho, že za každou návštěvu u doktora hezky zaplatíme paušálek. Ale zpátky k tobě: když jsou tvoje argumenty vyvrácený ostatníma, najednou nám tvrdíš, žes to tak nemyslel, že sis schválně rejpnul, a že se od začátku dobře bavíš. Takže to desatero tě pobavilo a prudil jsi jen tak ze zvyku? Nebo jak to mám chápat? Jo a taky bych chtěl vidět ty davy, co po vyvěšení týhle srandičky někde v ordinaci budou utíkat na policii podat trestní oznámení. Jsi čistej jak křišťál a hlavně zásadovej, takže buď tak hodnej a už se nikdy nesměj žádnejm vtipům, protože v každým vystupuje někdo z kategorie lidí, kterým můžeš bejt taky vděčnej za svoji životní úroveň. .-) A abych nezapomněl: desatero je dobrý a dobrý jsou i přípodotky, co sem dal Montrealer. 🙂

 13. Potrefená husatak nevím, kde ta potrefená husa zakejhala.Jen tak mimochodem- dobrá(a dlouhodobě vyzkoušená rada), Vše co je k dispozici v mediích dělím 3, z toho vezmu tak 10% a pak uvažuji o počtu pravděpodobnosti o pravdě.Tolik k MUDr v telce.Skutečně si myslíte, že cca 10 reakcí, navíc díky znalostem moderních technologiíí, většinou zřejmě jiné věkové kategorie , se dají pokládat za vyvrácení? Tenhle jev se dá nazvat “ neprávnou generalizací. Bavím se, fakt, třeba mimo jiné tím,jak se (ne všichni) v diskuzi projevili jako „poněkud méně tolerantní“Ale vážně : Těch- zdálivě nevinných útoků na seniory v poslední době na Netu přibývá.Tam se fakt už bavit přestávám, třeba s odvoláním na J.W.: „Každý mladý vůl bude jednou starým volem“.Ono to platí i naopak.Staré dobytče bývalo mladým.Tak, můžete opět začít protestovat. S úctou a slzou v oku „křišťálově NEčistý“ bb senior !

 14. Pravda, zatim se tomu jenom smeju, ale za tricet let? Dyk nedavno jsem si taky v tramvaji uvedomil, ze uz poustet sednout proste nebudu.

 15. Přátelé…… nevnímám tento textík jako útok na seniory. Navíc mám do důchodu enem pár kroků… ;o)Po přečtení desatera mi bylo jasné, že by se někoho třeba mohlo i dotknout. Proto jsem Montin text dala nejprve přečíst třem „starobákům“. Jejich věk se pohybuje od 63 do 75 let. Ani jeden desatero nevzal nijak osobně a urážlivě, všichni tři se upřímně zasmáli, proto jsem ho sem prskla. Samotné desatero mne taktéž pobavilo, přestože se ke starým lidem chovám s náležitou úctou, nejen k těm, kteří patří do mé rodinné smečky. Byla jsem tak vychována, úctu ke starým lidem jsem samozřejmě vštípila i do paměti své jinak nezbedné dcery. Ostatně… zasměju se i vtipu, v němž jsou příslušníci Policie líčeni nepříliš lichotivě, přestože si jejich práce vážím (jedinou výjimkou je snad jen občasné nesmyslné buzerování řidičů). Chechtám se i vtipům o blondýnách, i když znám mnoho velice chytrých světlovlásek – ty se těm vtípkům smějí se mnou. Chci tím jen říci, že se mohu klidně zasmát desateru a nemusím přitom být „důchodobijec“. ;o) Mladí by si samozřejmě měli uvědomit, že jim jednou také bude „sát“ a chovat se ke starším lidem slušně a ohleduplně, na druhé straně by „sátníci“ neměli zapomínat na to, že i oni byli mladí a neměli by na mladých lidech vidět jen samá negativa…

 16. YfcoPri cteni jsem se vazne musela smat. Jiste, i ja chovam ke stari uctu, ale tohle s tim prece nesouvisi, to je jen vtip. Dobry vtip =)A mimochodem, sedi to… A jak.Shodou okolnosti jsem nemocna, uz druhy tyden zobu antibiotika a poprve jsem cekala u doktora 3 hodiny. Podruhe jsem necekala vubec (snehova kalamita dela sve), protoze pacienti, kteri cekali minule (z 99% duchodci), nedorazili…Bod 9 prosim petkrat podtrhnout! Kdo predbiha, prijde do pekla! =)

 17. bbsenior & MontyTrochu jsem se rozhlídnul po netu. Připadá mi dost pikantní, že bbsenior, kterej žije v Chomutově, ve kterým je velký procento nezaměstnanosti (jedno z největších v ČR), napíše: „Založ si znovu blog a napiš, co by měli dělat mladí, kterým se dělat nechce (a je jich víc než dost).“ Dál mi připadá pikantní i to, že sám se dovolává tolerance a úcty a přitom neopomene Monty urazit („….většina z nich se nějak podílela na Tvojí současné životní úrovni. Na duševní a rozumové ne – a je to znát.“) Monty znám osobně, vydala už několik desítek knížek, který se hodně dobře prodávají, takže asi bude dobrý připomenout, že to s jejím rozumem nebude tak zlý a že se navíc na současný životní úrovni bbseniora (a dalších důchodců) významně podílí svými daněmi. I když jako by se možná podle bbseniora spíš měla válet a pobírat sociální dávky, protože je poměrně mladá…. Kéž by takovejch aktivních lidí bylo víc. Pak bych se nemusel strachovat, jestli vůbec budu v budoucnu nějakej důchod brát.

 18. Vážený Honzoano, žiju v CV , jak jsi napsal už 60 let.V místech, která jsou poznamenána minulostí (podobně jako severní Morava) víc, než se lidem ,kteří tu nežijí, vůbec zdá.Je tu jedna z největších nezaměstnaností, třeba i tím,že jde o vykořeněný kraj, kterému dlouho stačila nízká úroveň vzdělání.Také proto, aby jinde mohli svítit, měli teplo. Škoda, že ses dopustil také nesprávné generalizace.Pokud jsem psal o spoustě mladých, s nezájmem o práci, věř, že vím o čem je řeč.Psát o ,řekněme , etnickém složení, by bylo nekorektní. Na druhé straně- kdo z mladých si práci najít chce, najde ji, i za cenu odchodu jinam. Kruh se uzavírá. Odcházejí kvalitní.Tady nebyla řeč o těch, co pracovat chtějí, ale o těch druhých.Monty neznám, její vysvětlující stanovisko považuji za rozumné.Pro mne je podstatné,že podobných“drobných štulců“ ze strany mladších vůči seniorům na Netu přibývá a to rozhodně nepovažuji za klad. To už tady bylo – „Dědova mísa“.Tím současně končím svojí účast na diskuzi, autorce se omlouvám.Při tom bych právě u vzdělané dámy očekával pozornější přístup. Mimochodem, já odevzdával daně do 65 let ( 15 po plyšáku),nebyly zrovna malé.Takže – na důchod jsem si vydělal a poctivě.Některé ( nevýdělečné), ale prospěšné aktivity jsem si ponechal. Dal jsem si práci a autorčin Hlodník jsem prošel. Senioři jsou dost pravidelným námětem. Zřejmě je to vděčné téma.Jenže, dnešní junioři budou za čas seniory. To nezměníme.

 19. Milý Chomutováku…… nevím, jak pečlivě jste procházel Hlodník, když tvrdíte, že se v něm pravidelně věnuji seniorům. Které z těch 515 vaším okem udeřených článků to konkrétně jsou? Mám dojem, že jste kapku nepozorný, anébrž potom by vám také muselo být jasné, že Hlodník není autorčin = Montin. Monty a Yfča nejsou jedna osoba, navíc Monty ani do této diskuse žádné „vysvětlující stanovisko“ nepsala… ;o)

 20. naposledyto jsem nepřehlédl, že jde o dvě osoby.Tak senilní ještě nejsem.POkud jsem napsal, že jde o vysvětlení od M, je to moje chyba, samozřejmě byla to reakce na diskuzi blogerky. Jde o tenhle Hlodník. Tady ti senioři jsou- o úhlu pohledu na ně máme každý trochu jiný názor.Tak, a to bylo skutečně poslední. Mimochodem, řada věcí se mi líbila, důchodci ne !(i když i mne jednání některých mých vrstevníků občas vytáčí).Doufám , že mne někdo nakopne, že řadím zpátečku.Tak ať, už sem nepolezu.Jen mne napadá,jak se projevuje generační problém v ovládání moderních technologií.Dobrou noc, jdu se připravovat, příští týden zahajuji kurz ovládání Netu pro vrstevníky(ať se trochu můžu vytahovat) !

 21. bbseniore!V komentáři č. 6 říkáš, že mladí nechtěj dělat. V komentáři č. 23 se dozvím, že jsi těmi mladými myslel jistou etnickou menšinu. V komentáři č. 23 podala podle tebe rozumné vysvětlení Monty, pod č. 25 to byla najednou Yfča. V komentáři č. 23 jsou senioři v hlodníku dost pravidelným námětem. Na otázku, který články to jsou, se v č. 25 dozvím, že je to vlastně tenhle článek. Nejsi náhodou ředitelem rádia Jerevan? :-)))

 22. ann…… jasně, jde o „hospodskej humor“, s tím souhlasím. :o)Jinak knih vydala Monty přes osmdesát (tedy nikoli deset, jak uvádíš), jak pod svým občanským jménem, tak i pod různými pseudonymy. ;o)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *